Egykori feletteséhez hasonlóan tegnap hajnalban felakasztották Taha Jaszín Ramadán volt iraki alelnököt, akit ugyanazokért az emberiesség elleni bűnök miatt ítéltek el, mint Szaddám Huszeint. Dudzsail síita falu 148 lakosának 1982-es lemészárlásáért így már a megbuktatott rezsim négy vezető tisztségviselője fizetett az életével: míg Huszeint és két vádlott-társát, Barzán at-Tikrítit és Avad al-Bandart az elsőfokú bíróság is halálra ítélte, addig a tegnap kivégzett Ramadánra csak a másodfokú ítélethozatal szabta ki a legsúlyosabb büntetést, első fokon még életfogytiglant kapott.
Míg a Washington által hatalomra segített új iraki vezetés igazságszolgáltatása a legsúlyosabb büntetéseket szabja ki az előző rendszer tisztségviselőire, addig az amerikai haditörvényszék a harctéren bűncselekményeket elkövető alacsony rangú katonák ügyeiben ítélkezik. Hétfőn „gondatlanságból elkövetett emberölés” miatt Fort Campbellben tíz évet szabtak ki Ray Girouard-ra, akinek beosztottjai tavaly Szamaránál agyonlőtték iraki őrizeteseiket, miután azok szabadon engedésére korábban már parancsot adott a törzsőrmester. A tiszthelyettes ellen eredetileg előre megfontolt szándékú gyilkosság címén emeltek vádat, két alárendeltjét korábban ugyanezért 18-18 évi börtönre el is ítélték.
Tegnap ugyanakkor lejárt az iraki emberrablók által a fogságukban lévő német túszokkal kapcsolatban szabott ultimátum határideje. A Bagdadban február elején elrabolt 61 éves nő és 20 éves fiának sorsáról nem érkeztek hírek. A német külügyminisztériumban Frank-Walter Steinmeier irányításával válságstáb ült össze, mely hetek óta a túszok szabadon bocsátásán fáradozik. Az emberrablók korábbi üzenetükben – az iszlám mozgalom nemzetközi szolidaritásának jeleként – azt követelték, hogy a foglyok életéért cserébe Németország vonja ki csapatait Afganisztánból, amiről Berlinben hallani sem akarnak.

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak