Újabb vesztes nap

Alacsony forgalom mellett erőteljes kilengésekkel reagált a hazai piac mutatója a nemzetközi hírekre. A kezdeti lejtmenet után lassú emelkedésre váltott, majd a tengerentúli makroadatok megjelenésével egy időben – követve a nyugat-európai és régiós piacokat – erőteljes lendületet vett. A kereskedés végi hajrában viszont szinte ugyanilyen gyorsan visszazuhant, s végül előző napi értékéhez képest 0,24 százalékkal alacsonyabban zárt.

Dénes Zoltán
2007. 03. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonytalanul, s az index esésével indult a kereskedés tegnap a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), délután viszont komoly lendületet kapott a tengerentúlról. A vártnál kedvezőbb amerikai makroadatok nyomán ugyanis a dollár mind az euróval, mint a jennel szemben erősödni kezdett, ami felbátorította a tőkepiacon kereskedő befektetőket. Ennek megfelelően a New York-i mutatók erősödni kezdtek, s az európai indexek is percek alatt kikerültek a veszteséges oldalról. E trendhez csatlakozott a BÉT is, amelynek mutatója félóra alatt mintegy 130 ponttal emelkedett. Ezzel egy időben pedig az euró árfolyama a bankközi devizapiacon 249 forint közelébe gyengült. Ilyen kedvező árfolyamon már valamivel több mint egy éve nem jegyezték nemzeti valutánkat. A forint a régiós valutákkal egy időben kezdett erősödni, köszönhetően főként a feltörekvő piacoknak kedvező amerikai makrogazdasági híreknek. Az Egyesült Államokban a munkanélküliek aránya februárban 4,5 százalék volt, a januári 4,6 százalék és a decemberi 4,5 százalék után, a foglalkoztatottak száma pedig 97 ezerrel nőtt, emellett az amerikai külkereskedelmi egyenleg is jócskán javult.
A lelkesedés mindazonáltal rövid ideig tartott, s a New York-i börzék lejtmenetbe fordulása ismét irányváltásra késztette az európai börzéket is. A BUX zárásra, alig félóra alatt végül elvesztette a több mint 100 pontos előnyét. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe 55,94 pontos csökkenéssel, 22 963,66 ponton fejezte be a kereskedést. Az előző napi záróértékéhez képest ez 0,24 százalékos gyengülést jelent. Az elmúlt napokhoz képest a forgalom viszonylag alacsony volt, alig 20 milliárd forintot tett ki.
A vezető részvények a stagnáló Magyar Telekomon kívül veszteséggel búcsúztatták a hetet. Az OTP 0,2 százalékkal, 8103 forintra, a Mol 0,3 százalékkal, 20 600 forintra, a Richter pedig 0,7 százalékkal, 35 960 forintra gyengült. Az Egis viszont 0,02 százalékkal, 23 205 forintra drágult.
A kisebb forgalmú papírok közül a több mint félmillárdos forgalmat generáló econet árfolyama 12,7 százalékkal lódult meg, s így 124 forinton zárt. A társaság tegnapi tájékoztatása szerint Gerendai Károly a délutáni kereskedésben 436 229 darab econet.hu törzsrészvényt vásárolt 114,15 forintos átlagáron. Jelentősebb forgalom mellett 0,1 százalékkal, 745 forintra gyengült a Fotex és 0,35 százalékkal, 1425 forintra esett vissza a Rába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.