Útnak indult tegnap reggel a Ferihegyi repülőtérről az AHICO Everest Expedíció 2007 két tagja, Klein Dávid és Várkonyi László, hogy Bécs érintésével Tibetbe jussanak, ahol arra készülnek, hogy oxigénpalack nélkül kapaszkodnak fel a világ legmagasabb hegycsúcsára, a 8850 méter magas Mount Everestre.
Mint arról beszámoltunk, a két sportember a hegy északi oldalán, az úgynevezett tibeti normál útvonallal próbálkozik meg. Klein és Várkonyi várhatóan jövő hétfőn lépi át a tibeti határt, április 8. körül pedig eléri az 5300 méteren lévő központi alaptábort. Néhány hetes akklimatizáció és táborláncépítés után a csúcstámadás május elejére várható, ha az időjárás megengedi.
A felkészülés jegyében Várkonyi László március 16-tól 25-ig téli magashegyi tanfolyamot vezetett Svájcban, a Forno gleccseren, az ott eltöltött idő előakklimatizációs túrának is tekinthető. Klein Dávid edzései jórészt állóképességi gyakorlatokból és ferde futópados kardioedzésekből álltak.
A fiatalember egy GO2Altitude hypoxikátor nevű eszközzel fejlesztette az alkalmazkodóképességét itthon. A készülék egy levegőátalakító egységből és egy – az adatok kiértékelését szolgáló számítógéphez csatlakoztatható – maszkból áll. A hegymászó naponta egy-két órán át 4000-5000 méteres magasságot modellezett a készülék segítségével, ahol a levegő oxigéntartalma fele a tengerszint felettiének.
Ha a két sportembernek sikerül felkapaszkodnia a világ legmagasabb csúcsára, az a magyar hegymászósport legnagyobb teljesítménye lesz. A Tibetben Csomolungmának nevezett hegyet eddig több mint ezerhatszázan mászták meg, oxigénpalack nélkül azonban csak 107-en, honfitársaink közül pedig senki. Ismeretes, első magyarként 2002 tavaszán Erőss Zsolt jutott fel a 8850 méteres magaslatra, neki azonban az utolsó szakaszon szüksége volt palackos oxigénre.

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője