Úton a magyar Everest-csapat

Elindult tegnap Budapestről az AHICO Everest Expedíció, amelynek tagjai arra készülnek, hogy oxigénpalack nélkül másszák meg a Mount Everestet. A világ tetejére eddig több mint ezerhatszázan kapaszkodtak fel, palackos oxigén nélkül azonban csak alig százan, honfitársaink közül pedig még senki.

Grimm Balázs
2007. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Útnak indult tegnap reggel a Ferihegyi repülőtérről az AHICO Everest Expedíció 2007 két tagja, Klein Dávid és Várkonyi László, hogy Bécs érintésével Tibetbe jussanak, ahol arra készülnek, hogy oxigénpalack nélkül kapaszkodnak fel a világ legmagasabb hegycsúcsára, a 8850 méter magas Mount Everestre.
Mint arról beszámoltunk, a két sportember a hegy északi oldalán, az úgynevezett tibeti normál útvonallal próbálkozik meg. Klein és Várkonyi várhatóan jövő hétfőn lépi át a tibeti határt, április 8. körül pedig eléri az 5300 méteren lévő központi alaptábort. Néhány hetes akklimatizáció és táborláncépítés után a csúcstámadás május elejére várható, ha az időjárás megengedi.
A felkészülés jegyében Várkonyi László március 16-tól 25-ig téli magashegyi tanfolyamot vezetett Svájcban, a Forno gleccseren, az ott eltöltött idő előakklimatizációs túrának is tekinthető. Klein Dávid edzései jórészt állóképességi gyakorlatokból és ferde futópados kardioedzésekből álltak.
A fiatalember egy GO2Altitude hypoxikátor nevű eszközzel fejlesztette az alkalmazkodóképességét itthon. A készülék egy levegőátalakító egységből és egy – az adatok kiértékelését szolgáló számítógéphez csatlakoztatható – maszkból áll. A hegymászó naponta egy-két órán át 4000-5000 méteres magasságot modellezett a készülék segítségével, ahol a levegő oxigéntartalma fele a tengerszint felettiének.
Ha a két sportembernek sikerül felkapaszkodnia a világ legmagasabb csúcsára, az a magyar hegymászósport legnagyobb teljesítménye lesz. A Tibetben Csomolungmának nevezett hegyet eddig több mint ezerhatszázan mászták meg, oxigénpalack nélkül azonban csak 107-en, honfitársaink közül pedig senki. Ismeretes, első magyarként 2002 tavaszán Erőss Zsolt jutott fel a 8850 méteres magaslatra, neki azonban az utolsó szakaszon szüksége volt palackos oxigénre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.