A szegregáció újabb áldozata

Az eredetileg tervezett negyvennéggyel szemben csak huszonkét halmozottan hátrányos helyzetű tanulót helyeznek át a szegedi Móra Ferenc Általános Iskolából az alsóvárosi intézménybe. Az előbbi iskolát a szegregáció felszámolása miatt ősszel bezárják, mivel az ott tanuló diákok nagy többsége roma származású.

Munkatársunktól
2007. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szegregáció felszámolása érdekében a cigány kisebbségi önkormányzat javaslatára döntött úgy Szeged vezetése, hogy ősszel bezárja a Móra Ferenc Általános Iskolát. Az itt tanuló diákok nyolcvan százaléka ugyanis halmozottan hátrányos helyzetű, illetve roma származású. A helyzet ráadásul az évek során egyre romlott: míg a korábbi évek iskolabezárásai és összevonásai után 20-25 százalék volt a roma gyerekek aránya az egyes osztályokban, a mostani első évfolyamon száz százalék. Az önkormányzat tervei szerint a Mórába járó diákokat nem osztályonként, hanem egyénenként, 2-4 fős csoportokban irányítanák át más-más iskolákba, a lakhely és a gyermekek érdekeinek megfelelően. A 170 tanulót tíz másik iskolába szórják szét a városban. Az eredeti tervek szerint a legközelebb lévő Alsóvárosi Általános Iskolába azonban 44 gyermeket küldtek volna át. Éppen erre panaszkodtak az érintett iskola tanárai néhány szülővel együtt az oktatási jogok biztosának a hétfői panasznapon. Mint mondták, ez nem integráció lenne, hanem a szegregáció áthelyezése egy másik intézménybe. Az integrációt ők is fontosnak tartják, de ekkora létszámmal ez végrehajthatatlan, annál is inkább, mert az alsóvárosi iskolában már eleve tanulnak roma származású gyerekek. Attól tartanak, a diákokkal együtt a problémák is átkerülnek a Mórából az alsóvárosi iskolába: nemrégiben például két mórás tanuló vitája verekedéssé fajult, s a kórházban végződött, mert az egyik gyermek mellett beavatkozott édesapja is. Másnap a 170 tanuló közül csak hatan mentek iskolába, mert féltek a verekedés folytatásától. Az alsóvárosi iskola tanárai úgy vélik: osztályonként maximum két problémás diákkal tudnak megküzdeni. Ugyanígy vélekedik az iskola igazgatója, Tibai József is. Mint mondta, a 44 gyermekkel együtt az iskolában tanuló halmozottan hátrányos helyzetű, illetve cigány gyermekek száma meghaladná a húsz százalékot. – A szakemberek szerint ez a szegregáció kezdete – tette hozzá. A hétfőn kapott tájékoztatás azonban már csak 22 átveendő diákról szólt, és ígéretet kapott az iskola, hogy két, a roma gyerekeket segítő mentor tanárt is alkalmazhatnak.
Ugyanakkor nem sikerült maradéktalanul eloszlatni a szülők félelmeit: lehet, hogy a problémás gyerekek megjelenésével más iskolába íratják gyermekeiket – ez is a szegregáció kezdete lehet. A szülők félelme, hogy néhány év múlva ezt az iskolát is be kell zárni. A problémás gyerekek kezelése miatt kifogásolta a Móra iskola bezárását a városi Fidesz is. – A Móra Ferenc Általános Iskola pedagógusai már tapasztalatot szereztek, mindent kihoztak magukból és a gyerekekből, amit csak lehet, és nem biztos, hogy ugyanezt el lehet érni ilyen tapasztalatokkal nem rendelkező más iskolákban – mondta Farkasné Pocsai Blanka, az oktatási bizottság tagja. Kifogásolta, hogy az egyébként jó cél érdekében egyeztetés nélkül hozott döntést a városvezetés. A mórás diákok szétszórása a város más iskoláiba több kérdést felvet. Nem tudni, hogyan képzeli a városvezetés a távolabbi iskolába helyezett diákok utaztatását, és kérdés: csak az alsóvárosi iskola kap-e új álláshelyeket a mentor tanárok felvételére. Ezt szerettük volna megtudni, ám nem jártunk sikerrel. Az önkormányzat oktatási irodájának vezetője csak jegyzői engedéllyel nyilatkozhat, de Mózes Ervin jegyző titkárságán Solymos László alpolgármesterhez irányították lapunkat. Csakhogy ő lapzártáig nem reagált megkeresésünkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.