A változások korszakának történelmi alakja

Hírösszefoglaló
2007. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy formátumú államférfiként méltatták a tegnap elhunyt Borisz Jelcin első orosz elnököt politikustársai, rámutatva egyéniségének ellentmondásosságára is. Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök nyomban részvétét fejezte ki Jelcin özvegyének, ugyanakkor elismerte a köztük fennálló nagy nézeteltéréseket, amelyeket a peresztrojka ellenfelei kihasználtak, és amelyek az 1991-es kommunista puccs megkísérlőinek kezére játszottak. De a puccs ideje Jelcin nagy pillanata volt, amikor bátran védelmezte a demokratikus változásokat – mutatott rá az Eho Moszkvi rádióban Gorbacsov, aki szerint Jelcint a hatalom iránti szenvedélye ezután saját stratégiájának keresztülvitelére indította: úgy gondolta, hogy Oroszország könnyebben valósíthatja meg a reformokat, ha megszabadul a többi szovjet köztársaság terhétől – utalt Gorbacsov a Szovjetunió felbomlására.
Történelmi alaknak nevezte Jelcin volt orosz elnököt a washingtoni Fehér Ház, és részvétét fejezte ki az özvegynek és az orosz népnek. „(Jelcin) az Oroszországban lezajlott nagy változások és kihívások korszakának történelmi alakja volt” – jelentette ki Gordon Johndroe, a Fehér Ház szóvivője. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke méltatta az egykori elnök munkásságát, és hangsúlyozta, hogy Jelcinnek hatalmas kihívásokkal és nehéz feladatokkal kellett szembenéznie. Barroso kiemelte Jelcin személyes bátorságát, amelylyel megvédte a szabadságot, és megakadályozta, hogy egy újabb diktatórikus rezsim jöjjön létre Oroszországban. Tony Blair brit miniszterelnök közleményében kiemelkedő személyiségnek nevezte Jelcint, aki rendkívül fontos szerepet játszott Oroszország történelmének meghatározó pillanatában. Helmut Kohl volt német kancellár nagy államférfiként és a németek hűséges barátjaként méltatta a néhai Borisz Jelcint. „Az orosz–német kapcsolatok és a világbéke érdekében tett szolgálatait nem lehet elég nagyra értékelni” – tette hozzá. Személyes barátjaként emlékezett Jelcinre, akivel – mint mondta – szoros és bizalomteljes együttműködést tudott folytatni.
Franciaország jó partnerként méltatta a volt orosz elnököt. „Azok közé tartozott, akik a megfelelő pillanatban a demokrácia oldalára álltak” – mondta Catherine Colonna Európa-ügyi miniszter az európai uniós külügyminiszterek luxemburgi találkozóján. A távirati iroda által idézett Colonna szerint Jelcin egyedülálló személyiséggel és karizmával bírt. Hozzátette azt is: az orosz politikus céljai közé tartozott, hogy Oroszországot a modernizáció pályájára állítsa. Eduard Sevardnadze volt grúz elnök és egykori szovjet külügyminiszter szerint Borisz Jelcin halála súlyos veszteség Oroszország számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.