Élvezető továbbra is az Eötvös Loránd Tudományegyetem, ebbe az intézménybe szeretnének a legtöbben bejutni – derült ki az Országos Felsőoktatási Információs Központ legfrissebb felvételi statisztikáiból. Az első helyes jelentkezéseket alapul véve az ELTE-re majdnem minden tizedik felvételiző szeretne bejutni – több mint tízezren jelentkeztek ide. Utána a vidéki tudományegyetemek következnek: a Pécsi Tudományegyetemre (PTE) 8394-en, a Szegedi Tudományegyetemre (SZTE) 7603-an, a Debreceni Egyetemre (DE) 7520-an adták be felvételi kérelmüket első helyen. Ez a „népszerűségi sorrend” megegyezik a tavalyival. A nem magyar állampolgárok aránya az előző évhez hasonlóan a 2,1-2,2 százalékát teszi ki az összes jelentkezőnek. Közülük csaknem nyolcszázan határon túli magyarok, a környező országok állampolgárai. De érkeznek felvételi jelentkezések más országok állampolgáraitól is, például van több vietnami (42), német (28), orosz (21) és kínai (13) felvételiző is. Néhány államból csupán egy-egy jelentkezés érkezett, például Japánból, Kongóból, Kanadából.
Az idén a felsőoktatásba jelentkezők között az összes korosztály képviselteti magát, a többségük azonban 25 évnél fiatalabb. A jelentkezők átlagéletkora, akárcsak tavaly, valamivel 22 év felett van a 2007. évben. A többség (mintegy 80 százalék) legfeljebb 25 éves, de az ennél idősebb korosztályokban is népszerű a továbbtanulás: ezres nagyságrendben vannak a 40 év felettiek, és az 50 évnél idősebbek is több mint háromszázan vannak, sőt még 60 év felettiek is szeretnék felsőoktatásban képezni magukat.
A gimnáziumok közül a fővárosi Fazekas áll első helyen a felsőoktatási felvételi arányokat tekintve; a toplistát a Köznevelés című hetilapban tették közzé. A felvételi arány a Fazekasban tavaly 99,21 százalékos volt. A lista második helyén a győri Révai Miklós Gimnázium, harmadik helyén a zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium áll. Előbbiben 94,89, utóbbiban 92,98 százalék volt a felvételi arány. A rangsor érdekessége, hogy az első tízben a listavezető mellett csupán egy fővárosi gimnázium szerepel: a Radnóti Miklós Gimnázium a nyolcadik helyre futott be.
A szakközépiskolák közül első helyen a szintén fővárosi Puskás Tivadar Szakközépiskola áll, innen a diákok 86,49 százaléka bekerült felsőoktatási intézménybe. Az intézményt a győri Jedlik Ányos Szakközépiskola és a nyíregyházi Széchenyi István Szakközépiskola követi. Az első tízbe a gimnáziumokhoz hasonlóan szintén egy fővárosi intézmény került, a Genius Szakközépiskola. A vegyes középiskolák közül első helyre a szolnoki Tisza-parti, másodikra a nagykanizsai Batthyány Lajos- és a budaörsi Illyés Gyula-intézmény került.
A felvételi arányt a felmérés készítői úgy határozták meg, hogy száz 12. osztályos tanuló közül mennyit vettek fel az érettségi évében – jelen esetben 2006-ban – felsőoktatási intézménybe.

Szijjártó Péter az Origónak: Az európai vezetők abban érdekeltek, hogy a háború minél tovább tartson