Keveset tesz a kormány, de még többet kommunikál – foglalta össze a felzárkózáshoz vezető út buktatóit a Deák Ferenc Közéleti Klub csütörtök esti fórumán Csaba László közgazdászprofesszor, aki Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója és Szapáry György, a Magyar Nemzeti Bank volt alelnökének társaságában igyekezett választ keresni az utóbbi évek leszakadásának okaira, s a későbbi felzárkózás forrásaira. A meghívott közgazdászok szerint a konvergencia alapfeltétele a beruházásokon és a lakossági megtakarításokon nyugvó gazdasági fejlődés, melynek üteme túl kell hogy szárnyalja a fejlettebb 15 uniós tagállam bővülési ütemét. Ám a konvergenciaprogramban vázoltak szerint az előttünk álló két évben a magyar GDP-növekedés jóval elmarad az újonnan csatlakozott – immár 12 ország – fejlődési üteméhez képest, s ez a leszakadást vetíti előre.
Szapáry György szerint a befektetésekhez nélkülözhetetlen bizalom és hitelesség elvesztése a hatalmas költségvetési hiány miatt következett be, mely „megzavarta a befektetőket”, miközben a lakosság előtt még továbbra sem világos, hogy az utóbbi években beharangozott adócsökkentési és béremelési ígéreteknek mindig „súlyos ára van, melyet szintén nekik kell megfizetniük”. A vendég előadók úgy látták, hogy adócsökkentés csakis költségcsökkentéssel együtt valósítható meg, s a demokráciát többek között az ilyen tapasztalatok megértése alakíthatja ki. Szapáry reményét fejezte ki, hogy a Bokros-csomag és a Gyurcsány-csomagok után már nem lesz több „gazdasági eltévelyedésünk”. A felszólalók az egyik legégetőbb problémának a vállalkozóbarát környezet hiányát értékelték, mely óriási bürokráciával, átláthatatlan és bonyolult adórendszerrel párosul.
Klasszikus állami kudarcnak nevezte Csaba László, hogy a hazai adórendszer hiányosságai miatt „még annyit sem tudunk beszedni, amennyi a betevő falatra kell”, ez pedig összességében hozzájárult a felduzzadt államháztartási hiányhoz. Azért van sok adóellenőr, mert bonyolult az adórendszer, ha viszont nem lenne az, akkor ennyi adóellenőrre sem lenne szükség – fogalmazott a Közép-európai Egyetem professzora, aki szerint több esetben a költségvetésbe bekerülő adószázmilliárdok elköltésének útja sem átlátható, s erre az Állami Számvevőszék csak évekkel később tudja felhívni a figyelmet.
Palócz Éva szerint az APEH koncepciós hibák sorát követi el, amikor főleg a nyereséges vállalkozásoknál vizsgálódik, miközben sok, 120 ezer veszteséges cég működik hazánkban. Palócz szerint az utóbbi 4-5 évben majdnem az összes gazdasági mutató esetében az élvonalból az utolsók közé kerültünk, a bukdácsolást pedig jól szemlélteti, hogy 2003 óta már az ötödik konvergenciaprogramot nyújtottuk be Brüsszelnek, mert az előzők egyikét sem tudtuk tartani. A vezérigazgató úgy véli, a meg nem tartott ígéretek nagyban hozzájárultak a nemzetközi bizalom megrendüléséhez, s „ennek a kellemetlen koreográfiának” kellene véget vetni, hogy a felzárkózás megindulhasson.

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője