Csereakcióval fékeznék a bevándorlási hullámot

Emberi jogi szervezetek számára meghökkentő tervet jelentett be Ausztrália és az Egyesült Államok: a menekülttáboraikban lakók egy részét kicserélnék. A csereakció évente kétszáz főt érintene, a célja pedig éppen az, hogy ők a világ másik sarkába kerüljenek, a lehető legmesszebb attól a helytől, ahová eredetileg be akartak vándorolni.

Arday Attila
2007. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Canberra és Washington így akarja elijeszteni azt a hatalmas embertömeget, amely Ausztráliában vagy az Egyesült Államokban keresne magának jobb életet, és ezzel az embercsempészetnek is súlyos üzenetet akarnak küldeni e két gazdag államból.
A Karib-tenger amerikai katonai támaszpontjáról, a Guantánamói-öbölből kubai és haiti menekülteket telepítenék le valahol Ausztráliában, ellenirányban pedig azokat a Srí Lanka-i és burmai otthonkeresőket szállítanák, akik jelenleg a csendes-óceáni Nauru szigetén várnak a sorsukra az ausztrál kormány jóvoltából.
Ausztrália bevándorlási politikája évek óta kritikák kereszttüzében áll könyörtelen hozzáállása miatt. 2001 óta már a nyílt óceánon begyűjtik mindazokat, akikről feltételezhető, hogy az ötödik kontinensen akarnak kikötni, majd a keleti part menti menekülttáborokba zárják őket, amíg esetüket ki nem vizsgálják, és kérvényüket el nem bírálják. A kemény határvédelmi politikával azt szeretnék elérni, hogy ezek az emberek többé soha ne lépjenek Ausztrália földjére, ezért – amennyiben kiderül, hogy valóban menekültekről van szó – a kormány igyekszik egy harmadik állammal megállapodni a befogadásukról. Gyakori azonban, hogy a tárgyalások nem zárulnak eredménnyel, és végül mégis Ausztrália lesz a menekültek új otthona.
Ők a szerencsések, akik oda érkeztek, ahová indultak, másokat viszont több ezer kilométerre elszállítanak. Az óceániai szigetvilág közepén, Naurun hat éve létesített menekülttábort Ausztrália, és rendszeresen kifizeti a törpeállamnak a fogva tartás költségeit. A tábornyitás 2001-es dátuma nem véletlen, afgánok voltak az első vendégek Naurun, tavaly viszont egy ideig üresen állt a menekültközpont, amíg egy kisebb csoport burmai meg nem érkezett szeptemberben. Hozzájuk csatlakozott az a nyolcvanhárom Srí Lanka-i, akiket – az ausztrál politika szellemében – már a nemzetközi vizeken elfogtak, és először a Karácsony-szigeten szállásoltak el. Ausztrália igyekezett rávenni az indonéz kormányt, hogy fogadja be őket, de arra nem kapott garanciát, hogy e csoport tagjait nem toloncolják vissza Srí Lankára. Így aztán Odüsszeiájuk Naurun folytatódott, és lehet, hogy egészen Amerikáig tart majd.
Bár Ausztrália és az Egyesült Államok bízik abban, hogy a menekültcsere miatt kétszer is meggondolja majd minden sóvárgó, útnak induljon-e egyik vagy másik államba, az ausztrál ellenzék szerint éppen ez a politika ösztönözhet sok embert arra, hogy útra keljen. Különösen az ausztrálok számára üthet vissza a csereterv, hiszen világszerte a legtöbben Amerikában akarnak letelepedni, többek között Ázsiában foglalkoztat milliókat e gondolat, így érdemes lesz először is Ausztrália felé elindulniuk. Az ellenzéki Tony Burke szerint John Howard miniszterelnök a terv bejelentésével olyasmit üzen a földkerekség lakóinak: „Ha szeretnétek az Egyesült Államokban élni, szálljatok hajóra, irány az Ausztráliához tartozó Karácsony-sziget.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.