Egy bátor asszony

2007. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bátor nőnek nevezte a szír sajtó az Egyesült Államok által elszigetelt országba látogató amerikai demokrata házelnököt, aki tegnap találkozott Basár el-Aszad elnökkel is. Ugyan nem szabad elfelejteni, hogy a jelző a szigorú ellenőrzés alatt álló állami médiumoktól származik, Pelosi egy csapásra tényleg az alternatív amerikai diplomácia vezető személyiségévé lépett elő, lekörözve a hivatalos külügyek rettenthetetlen irányítóját, Condoleezza Rice-t, aki eddig sok mindent vitt a térségbe, de reményt soha.
Pelosi közel-keleti látogatása már csak azért sem söpörhető a szőnyeg alá, mert az Egyesült Államok harmadik közjogi méltóságáról van szó, aki harmadik az elnöki utódlásban is: ha George W. Bushsal történik valami, ami Dick Cheney alelnök régóta rakoncátlankodó szívének sem tenne jót, a házelnökre maradna a világ vezető hatalmának kormányzása. Nem véletlen így az sem, hogy a látogatással szemben a Bush-kormány súlyos fenntartásait hangoztatta, az olyan sértő megjegyzésektől sem tartózkodva, mint hogy a látogatás célja mindössze „közös fotó Aszad elnökkel”. A fennhéjázó retorika ellenére a Fehér Házban persze tisztában vannak azzal, hogy a világ immár azt várja, hogy a 2008-as elnökválasztás után demokrata kormányzat kerüljön hatalomra Washingtonban, s ez a tény akaratlanul is súlyt ad Pelosi és más demokraták külföldi misszióinak. Bár sok helyütt legyintenek, hogy „ez is csak egy másik amerikai”, a demokraták azzal adtak némi hitelt változtatási szándékuknak, hogy a tavaly november óta kezükben lévő törvényhozásban határidőt szabtak az iraki kivonulásnak – még ha azt kétharmados többség híján Bush le fogja is söpörni az asztalról.
Pelosiék persze nem csak külföldön készülnek arra, ha ismét eljön a demokraták ideje. Nemrégiben a házelnök felsorolta, hogy mit teljesítettek félidős választási ígéreteikből, ám egyben leszögezte, hogy ez még csak a kezdet. A kaliforniai képviselő asszony számai szerint kétszer annyi szavazásra került sor, mint a republikánus többség idején, és kétszer annyi törvényt fogadtak el. Többek között a kormányzat által javarészt negligált 9-11-es bizottság jelentésének figyelembevételéről, a törvényhozókra vonatkozó új lobbi- és etikai normákról, a hallgatói hitelek kamatainak csökkentéséről, az őssejtkutatás korlátozásának feloldásáról, illetve az olajcégek adómentességének felszámolásáról. Bár a szenátusban ülő demokraták egyetlenfős többsége miatt ezek közül mindössze hármat tudtak átverni a teljes törvényhozáson, a novemberben változtatásra szavazó amerikai többségnek nem lehet kétsége afelől, hogy a demokraták egyelőre eltökéltek abban, hogy mindezt megvalósítják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.