Lejárt múlt pénteken az a határidő, amit az alig több mint egy hónapig élő szerkezetátalakítási és átállási támogatásra írtak ki a szőlőültetvények tulajdonosai számára. A kérelmezők hektáronként maximum 4,1 millió forintos juttatással számolhatnak. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal által megszabott igen rövid határidőt több nagy borászat is kifogásolta, mondván, az olyan rövid, hogy a pályázatra képtelenség érdemben felkészülni. Varga Péter, a Varga Pincészet vezetője egy több borászat által aláírt közleményben egyenesen úgy fogalmazott, hogy noha az újratelepítésben fontos szerepet tölthetnek be az uniós pályázatok, a most kiírt tender csak „mézesmadzag” a termelők orra előtt.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Tavaszi József, a Balaton Agrár Zrt. ügyvezető igazgatója, rávilágítva, hogy egy hónap alatt nem lehet elrendezni a földtulajdon igazolását és a talajvizsgálatokat. Vagyis a határidőt csak azok tudják betartani, akik korábban már felkészülhettek a pályázati anyaghoz szükséges dokumentációval. A borászok azt is kifogásolták, hogy a pályázatra rendelkezésre álló összegek mindössze 400 hektár szőlő újratelepítésére elegendők, holott ennek akár a tizenötszörösére is szükség lenne. A 87 ezer hektár hazai ültetvényből ugyanis néhány év múlva 70 ezer hektár már túl koros lesz ahhoz, hogy megfelelő szőlőmennyiséget lehessen termelni rajta. Ez esetben pedig a hazai borászatok arra kényszerülhetnek, hogy külföldről vásároljanak magyar borokhoz szőlőt.
A rövid határidőt Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke sem tartotta szerencsésnek, de lapunknak azon véleményének adott hangot, hogy a helyzet nem olyan drámai, hiszen a pályázatot jövőre is ki fogják írni. Mindenesetre – tette hozzá – az igencsak elgondolkodtató, hogy miért kellett ennyit várnia a földművelésügyi minisztériumnak a beadás feltételeit tartalmazó rendelet megalkotásával. Rávilágított: a pályázatot az utolsó pillanatban írták ki, hiszen ha tovább késlekednek vele, akkor előfordulhatott volna, hogy kicsúszunk az unió által megszabott határidőkből.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt