Szökőár pusztított a Csendes-óceáni Salamon-szigetek nyugati régiójában tegnap hajnalban egy 8,1-es fokozatú földrengés után – adta hírül az AP. A helyenként ötméteres hullámok több települést teljesen elmostak – jelentette be Fred Fakari, a nemzeti polgári védelem vezetője. Hivatalos közlés szerint a leginkább sújtott nyugati régióban legalább tizenöten életüket vesztették, és sokan eltűntek. Félő azonban, hogy ennél több lesz az áldozat. A rendkívül erős földmozgás epicentruma a Salamon-szigetek fővárosától, Honiarától 350 kilométerre északnyugatra, a tenger alatt tíz kilométeres mélységben volt.
A földrengés után a Hawaii-szigeteki szökőár-előrejelző központ és a japán meteorológiai szolgálat jelezte, hogy megemelkedhet a tenger szintje. Ezért a Csendes-óceán- parti országokban riadót adtak ki, amit a veszély elmúltával, néhány órával később visszavontak.
A telefon-összeköttetés mindenütt akadozott, vagy teljesen megszűnt, a lakosság a közrádión keresztül tájékozódott az eseményekről. A hírek csak szórványosan érkeztek, a hatóságok bejelentették, a katasztrófa sújtotta területek fölé repülőgépet küldenek, hogy felmérjék a pusztítást. Súlyos károk keletkeztek Munda városában is, a rendőrség pedig azt közölte, hogy egyes területeken húsz méterrel is megemelkedett a tenger vízszintje.
Tíz méter magas vízoszlop pusztított a Nyugati tartomány székhelyén, Gizóban is. Az epicentrumtól 40 kilométerre lévő város partközeli épületei eltűntek a föld színéről, a távolabbiak összedőltek – tájékoztatta az AP-t a Gizóban élő Judith Kennedy. Beszámolója szerint a város romhalmazzá vált, az utcák járhatatlanok, és két-három ezer ember hajléktalanná vált. A Reuters szerint a környéken körülbelül hatvanezer károsultja lehet a földrengésnek és a szökőárnak.

Nagy István: semmi nem akadályozhatja a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezést