Mint ismeretes, a múlt héten egy fideszes fórumon az orosz nagykövet tiltakozott Orbán Viktor pártelnöknek Európa orosz energiafüggőségének lazítását sürgető nyilatkozata miatt. A tegnapi tárgyalást követően Németh Zsolt közölte: a Fidesz részéről az égvilágon semmilyen oroszellenességről nincs szó, Orbán csupán monopóliumellenes álláspontot fejtett ki. Németh szerint pártpolitikai manipuláció volt ezt oroszellenességként feltüntetni, méghozzá a magyar kormányfőtől.
*
– Európa mindig megpróbál hatni Oroszországra az energiapolitikában – szögezte le Vagyim Gusztov. Az orosz parlament FÁK-szakbizottságának elnöke kifejtette: Oroszország költségvetési bevételeinek fele a földgáz értékesítéséből származik. Gusztov szerint az orosz ipar jól fejlődik, de még 80 év kell ahhoz, hogy „normális állapotok legyenek”. Hozzátette: a gázt nem lehet 46 dollárért eladni, mert az alacsony ár. Észak-Oroszországban vannak viszont újabb lelőhelyek, de a gáz felszínre hozásához tízmilliárd dollárt kell befektetni.
A Fidesz mint egy szuverén ország demokratikus pártja határozottan állítja: hazánk és Európa létérdeke, hogy gázellátását több országból fedezze. Minden olyan nyilatkozat, amely zsarolásként fogható fel, ellentmond az európai normáknak – áll ugyanakkor Németh Zsolt későbbi közleményében.
Tegnap két külföldi lap is foglalkozott a tervbe vett két gázvezeték és Magyarország viszonyával. A moszkvai Gazeta hétfői számában az áll, hogy hazánk az oroszok által felvetett Kék Áramlat gázvezeték mellett áll ki az uniós szinten támogatott Nabucco ellenében. A magyar ellenzék a Gazprom ellen címmel megjelent írás szerzője emlékeztet: a Gazprom olyan közös vállalatot hozott létre a magyar Mollal, amely felméri az Oroszországot a Fekete-tenger alatt Törökországgal összekötő Kék Áramlat gázvezeték közép-európai meghosszabbításának megvalósíthatóságát.
Az ügyben cikkezik a Profil című osztrák napilap is. „Nem lehet nem észrevenni, hogy Magyarország Gyurcsány szocialista kormánya alatt ismételten az orosz kártyára tesz. Februárban, minden szakértő meglepetésére, a Malév légitársaságot nem egy nagy európai társaságnak, hanem Borisz Abramovics orosz oligarcha szibériai KrasAir cégének adták el” – írja az újság. A Dörgölőzés Moszkvához című cikk szerint az Oroszország iránt tanúsított magyar simulékonyság késedelemre kárhoztathat, sőt bukásra ítélhet egy fontos európai energiapolitikai tervet.
A magyar kormányfő – mint Gerhard Schröder német exkancellár legjobb magyar tanítványa – a saját karrierjét építette Moszkvában a közelmúltban – állítja Petz Ernő címzetes egyetemi tanár, energiapolitikus. – Úgy ítélem meg, hogy mással nem magyarázható, miért látogatott Putyin orosz elnök dácsájába Gyurcsány Ferenc, bár tudhatta, hogy akcióját az orosz Gazprom által építeni tervezett Kék Áramlat gázvezeték melletti rokonszenv-megnyilvánulásként értékelik mind Európában, mind Magyarországon – érvelt álláspontja mellett Petz Ernő. – Elgondolkodtató, hogy az egész ügyet maga Gyurcsány robbantotta ki a Párizsban megjelenő International Herald Tribune-nak adott nyilatkozatával, ezután következett a moszkai látogatás – emlékeztetett. Mindez arra utal, hogy a magyar politikus esetleges távozásához készíti elő a terepet. Hasonlóképpen tett Gerhard Schröder német kancellár, szociáldemokrata politikus, aki hivatali idejének utolsó hónapjaiban német–orosz különmegállapodást hozott tető alá a Gazprommal az Északi-tenger alatt építendő gázvezeték ügyében, majd távozását követően magas vezető beosztást fogadott el az orosz energetikai cégtől: az Észak-európai Gázvezeték-társaság felügyelőbizottságának elnöke lett.

Nagy István: semmi nem akadályozhatja a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezést