Jótékonysági nap, sebgyógyítás Tihanyban

Jótékonysági napot tartottak szombaton Tihanyban, hogy közadakozásból felépülhessen a Károly király kálvária, amelyet 1960 tavaszán brutális módon leromboltak. Sokan keresték fel az ünnepnapon az 1055-ben épült apátságot, hogy a programokon részt vehessenek.

Kő András
2007. 04. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felejthetetlen nap volt. Eperjes Károly színművész állt a tihanyi kálváriadombon, és istenes verseket mondott. Közben – nem szakadva ki a jelenből – verselemzéseket tartott. Háta mögött az 1960-ban lerombolt golgota ma még ideiglenes fakeresztjei magasodtak. A délelőtti felhők délutánra messze nyargaltak, s a tájnak szalonspicce volt a tavasztól. Az embereknek meg a versektől. Ezen a szent helyen, a magyarság ősi fészkében a szavak úgy szaladtak ki a művészből, mint a fájdalom a testből. A sebgyógyítás első állomásaként jótékonysági ünnepnapot tartottak a kálvária körül, hogy elhelyezzék egy közeljövőben megépítendő kápolna alapjait. Erre a néhány órára a hosszú évek óta álomba szenderült tihanyi visszhang is felébredt Csipkerózsika-álmából, hogy messze visszhangozza a reményt: közös adakozásból és akarásból, politikai viták nélkül újra megépülhessen a Károly király kálvária úgy, ahogy nyolcvan évvel ezelőtt, 1927-ben átadták a polgároknak. Korzenszky Richárd tihanyi perjel az apátsági templomban az ismert szólásra építette gondolatait. – Navigare necesse est – mondta –, de a hullámok csapkodása közben nagyon fontos az irány. Az irány, amely az ünnepeinket jelöli ki számunkra. Ünnepeink egy részét kapjuk, másik részét mi határozzuk meg. És eközben, mint ezen a jótékonysági napon is, különböző gondolkodású embereket tudunk egységbe tömöríteni.
Miről szólt ez az ünnep? A pénzről is, hiszen a kálvária felépítéséhez sok pénz szükségeltetik. De Magyarországon nem ez lesz az első emlékhely – a szobrokról nem is beszélve –, amely országos adakozásból épül fel. A magyar ismeri a közös adakozás erejét a széthúzás, nehéz évjárás idején is. És félre tudja tenni a gondokat a nagy célok érdekében. A perjel ezt egy hasonlattal fejezte ki, amikor azt mondta: különböző utakon kell a hegyre felmenni. De a csúcs táján már közel vagyunk egymáshoz. Ezen a ponton találkozik az ég a földdel. Bennünk kell hogy találkozzon az ég a földdel. Ezt a gondolatot erősítette az apátsági templom énekkara és orgonája.
A Balatoni Fejlesztési Tanács – segítendő a kálvária megvalósulását – a közeljövőben pályázatot ír ki. Ugyanezt teszi a Veszprém megyei közgyűlés is. A példa követésre serkenthet másokat is, hiszen a tihanyi örökség valamennyi magyaré, határon innen és túl.
A kálvária története az utolsó magyar király, IV. Károly tihanyi tartózkodásáig nyúlik vissza. Miután második kísérlete is kudarcba fulladt a trón visszaszerzésére, utolsó magyarországi napjait – 1921. október 26–31-ig – a kéttornyú apátsági templom titkos helyén töltötte. Ezután száműzték Madeira szigetére, ahol 1922. április 1-jén meghalt. Unokája, Habsburg György, aki megtisztelte jelenlétével az ünnepnapot, a család boldogságát sugározta, amikor arról beszélt, hogy nagyapja 2004-es boldoggá avatása után most újabb valóság számukra, hogy néhány éven belül régi fényében állhat a IV. Károly- kálvária.
Diderot óta tudjuk, hogy a távolság nagyban növeli a csodálatot. De IV. Károly szenvedéseiben Trianon után Magyarország szenvedését is visszatükrözte a kálvária, éppen ezért 1927-ben a pénzügyi hátteret a vármegyék biztosították: az önálló vagy összevont vármegyék egy-egy stáció felállítását vállalták a történelmi Magyarország mind a 63 vármegyéje nevében.
Korzenszky Richárd az irányról elmélkedett. Hozzátehetjük: ha nem tudjuk, hová tartunk, minden út megfelel. De az út Krisztushoz csak egyetlen úton át vezet. Ezt sugallták Eperjes Károly versmondásában és -értelmezésében a szavak és a mondatok. A hangütés megrendítő volt azon a helyen, ahol 1960 májusában – felsőbb parancsra – a rombolás után a mindig gondozott, virággal tele kálvária úgy nézett ki, mint valami páncélos csata színhelye.
Márai Sándor írta 1941-ben Naplójában: „Először, valamikor régen, boldog akartam lenni. Aztán tökéletes. De nincs messze az az idő, amikor az ember csak lenni akar boldogtalanul is, tökéletlenül is, lenni, még egy kis ideig, mert süt a nap vagy esik az eső.”
Vagy mert Márffy Gyula veszprémi esperes a tihanyi kálvária- dombon megszenteli egy kápolna alapkövét, miközben a távolban a Balaton figyel, és az apátság tornyai visszaköszönnek. A visszhang beintésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.