A 8. percben emberelőnyös helyzetben Nagy István játszott a kapu előtt keresztbe Elekes Leventéhez , aki kis szerencsével egy méterről a hálóba helyezte a korongot, s ezzel vezetést szerzett. Romániának. Tegnap sokadszorra éltük át azt a még mindig furcsa élményt, hogy a román csapatban magyar nemzetiségű hokisok sora játszik. A mostani világbajnokság még túl is tesz a korábbiakon, hiszen keleti szomszédunk keretében öt román mellett tizenhét magyar szerepel.
Durván egy évtizede azt viszont már megszokhattuk, hogy a magyar válogatott az esélyesebb a két csapat találkozóján. Pedig sokáig nem így volt. Románia a hatvanas és a hetvenes években a világ élmezőnyéhez tartozott. 1964 és 1980 között négy olimpián is részt vett, legjobb helyezését 1976-ban érte el, amikor hetedik lett. A keret felét általában akkor is magyar játékosok alkották. A későbbi visszaesésnek két oka is van. Egyrészt világszerte a fedett jégcsarnokok elterjedésével emelkedett a színvonal, egyúttal több pénz is áramlott a sportágba, amivel a gazdasági válságba sülylyedt Románia nem tudta tartani a lépést.
A két ország viszonylatában a kilencvenes években következett be a fordulat. Ennek egyértelmű jeleként 1998-ban a budapesti C csoportos világbajnokságon Magyarország éppen Romániát megelőzve lett első úgy, hogy az egymás elleni mérkőzést 3-2-re megnyerte. A két csapat találkozóit azóta is többnyire a magyar nyeri meg, de a román képes meglepetést okozni. 2003-ban például a magyar válogatott csak az utolsó percben, Ocskay góljával mentette 4-4-es döntetlenre a meccset.
Ezenfelül tegnap azért sem mehettek biztosra Ladányiék, mert a szlovénektől elszenvedett vereséget nem lehetett könnyű megemészteni, a román együttes viszont váratlanul megszorongatta Japánt, csak a hosszabbításban maradt alul. Ennek megfelelőn kezdődött az összecsapás – „román” góllal. (Amit a Szupert helyettesítő Budai szenvedett el.) A magyar válogatott nehezen hangolódott rá a mérkőzésre, ám a 14. percben szinte kihagyhatatlan lehetőséghez jutott: 1:17 percen keresztül kettős előnyben támadhatott. Vas Márton használta ki a helyzetet, a kapuvasról kicsorgó korongot a hálóba kotorta.
A második harmad már Ocskayék jelentős fölényét hozta. Előbb két hátvéd, Horváth és Tőkési lőtt bomba gólt „középtávolról”, majd Moldován szépített. Erre egy percben belül két góllal válaszolt a magyar válogatott. A 37. percben előbb Peterdi szépségdíjas találatként fonákkal emelte a jobb felsőbe a pakkot, majd Hoffmann használta ki, hogy a divízió I-ben még nincs „videobíró”. „Okszival” passzolt Molnár Szabolcs kapujába, ami szabálytalan, de a játékvezetők nem észlelték a turpisságot. Erre ismét Moldován válaszolt gyorsan; a gólgazdag harmadot gól nélküli követte, így a magyar válogatott 5-3-ra nyert, s ma Nagy-Britannia ellen már az éremszerzés reményében korcsolyázik ki.
Eredmények. Magyarország–Románia 5-3, gólütők: Vas M. (14.), Horváth (22.), Tőkési (32.), Peterdi (37.), Hoffmann (37.), illetve Nagy (8.), Moldován (34., 39.); Japán–Litvánia 6-2; Szlovénia–Nagy-Britannia lapzárta után.

Orbán Viktor: 2010-ben egy csődtömeg volt az ország, ma egymillióval többen dolgoznak