Cody Gakpo a gólja után levette a mezét, odaszaladt a Liverpool vörös drukkerhada elé az Anfielden, és kihúzta magát, hogy mindenki jól láthassa a fehér, ujjatlan pólóján addig megbújó üzenetét: „I belong to Jesus”, azaz Jézushoz tartozom.

Ferenc pápa temetésének másnapján a holland futballista fontosnak tartotta, hogy tanúságot tegyen a hitéről abban pillanatban, amikor az egész világ rá figyelt, mert a Tottenham elleni meccs állását 3-1-re alakítva lényegében eldöntötte a Liverpool bajnoki címét a Premier League-ben. S Gakpo ezért azon melegében, a találkozó 34. percében meg is kapta a büntetését: Thomas Bramall játékvezető felmutatta neki a sárga lapot.
Gakpo egy másik mélyen vallásos futballikon, az aranylabdás Kaká gesztusát ismételte meg, aki az AC Milan játékosaként pont a Liverpool ellen megnyert 2007-es Bajnokok Ligája-döntő végén, a pályán térdre rogyva, a mezét levéve villantotta fel a szinte ugyanilyen fehér ujjatlan pólóját, amire ugyanez a szöveg volt írva: Jézushoz tartozom.
Kaká azon a meccsen nem kapott sárga lapot, mert már a lefújás után vette le a mezét, Gakpo viszont a szabály szerint jogosan lett büntetve, függetlenül attól, hogy mi volt az alsó pólójára írva. Ami persze jogos, az nem feltétlenül helyes is.
Miért nem mérlegelhet a játékvezető ilyen esetben?
A Liverpool stadionjára ünnepi hangulat szállt vasárnap a várva várt bajnoki cím miatt, és Gakpo gólöröme inkább csak hozzáadott az élményhez, mintsem bárkit is megbotránkoztatott volna. Ahogy a Jézust hirdető pólójában állt a szurkolók előtt, az ugyanúgy szimbólumává válhat Szoboszlai Dominikék bajnoki címének, ahogy Kaká fotója is a mai napig jelképe a Milan 2007-es BL-győzelmének.
Abban a meghitt pillanatban tényleg szükségszerű volt sárga lappal büntetni őt?
– Nincs mérlegelési lehetősége a játékvezetőnek ilyen esetben, és itt is szabály szerint járt el, amikor felmutatta a sárga lapot – tisztázta lapunknak Szabó Zsolt, korábbi FIFA-bíró. – A játékvezető feladata nem üzenetek értelmezése, hanem a szabályok betartatása, amelyek mindenkire egyformán vonatkoznak. Persze megtehetné, hogy mérlegel, és mondjuk egy szimpatikus gesztus miatt szemet huny a szabályszegés felett, de ez hová vezetne? Legközelebb lehet, hogy már egy másik felirat jelenne meg…
Logikus magyarázat. De ha mégis úgy döntött volna Thomas Bramall, hogy a körülményekre való tekintettel eltekint Gakpo sárgázásától, az mekkora szakmai hiba lett volna?
– Nem lenne főbenjáró bűn, ha ilyen esetben elmaradna a sárga lap, körülbelül azzal egyenértékű hibának számítana, mintha egy félpályánál való visszahúzást nem szankcionálna megfelelően a játékvezető. Beleírná a jelentésébe, hogy elmaradt egy sárga lap, de tudatosan nem célszerű az ilyesmit megkockáztatni – vélekedett Szabó Zsolt.
Cody Gakpo: Isten vezette minden lépésünket
Gakpo vélhetően előre eltervezte, hogy ha gólt szerez, abban a szent pillanatban megmutatja az üzenetet, és azzal is számolt, hogy ezért sárga lapot kaphat. Még viszonylag a meccs elején, az első félidőben volt ebben némi kockázat, de ez is mutatja, hogy mennyire fontos lehetett neki a tanúságtétel.

Miután a Liverpool végül 5-1-re legyőzte a Tottenhamet, és négy fordulóval a Premier League vége előtt bebiztosította a bajnoki címét, a holland támadó a közösségi oldalán ráerősített a pólójára írt szavakra: „Isten vezette minden lépésünket ezen az úton, és elmondhatatlanul hálás vagyok” – jegyezte meg Gakpo, akinek állítása szerint gyerekkori álma vált valóra az angol bajnoki cím megszerzésével.
A Liverpool sztárja a Biblia nélkül egy lépést sem tesz
A 25 éves játékos vallásossága nem új keletű. A legtöbben a 2022-es katari világbajnokságon ismerhették meg őt jobban, amikor még a PSV Eindhoven tehetségeként a hollandok mindhárom csoportmérkőzésén gólt szerzett, és ezzel berobbant a köztudatba. Gakpo már akkor feltűnést keltett azzal, hogy a közösségi oldalán előszeretettel hirdette kereszténységét és az Istenbe vetett hitét.
Rendszeresen tesz ki idézeteket a Példabeszédek könyvéből. Legutóbb például az alábbi részletet osztotta meg: „A te szemeid előre nézzenek, és szemöldökid egyenest magad elé irányuljanak. Egyengesd el lábaid ösvényit, s minden te útaid állhatatosak legyenek.”
Gakpo korábban nyilatkozott is a hitéről. – Nemcsak a karrieremben, hanem az egész életemben segít a vallás – árulta el. – Ez egy életforma. Bárhová megyek, mindig velem van a Biblia. Ha nem tudok templomba menni, felhívom a lelkészt. A hit békét ad. És erőt, amikor szükségem van rá. Gyakran olvasom a Bibliát lefekvés előtt, ami egyfajta szeretetlevél, amely elmondja, hogyan kell bánnunk egymással.
Szoboszlai Dominik hitben gazdag öltözőbe került
A Liverpool öltözőjében Gakpo nincs egyedül a vallásosságával, több játékos is nyíltan beszél a hitéről. Alisson kapus a brazilokra jellemzően vallásos, az pedig az egész világot bejárta, amikor segédkezett a korábbi Liverpool-kedvenc, Roberto Firmino megkeresztelésében. Erre 2020-ban került sor, amikor a brazil csatár a saját úszómedencéjében részesült a keresztség szentségében a tradicionális alámerüléssel, Alisson pedig a vízben állva könnyekig meghatódott közben.
Nemcsak a keresztény vallásnak vannak híres nagykövetei Szoboszlai Dominik csapattársai között, Mohamed Szalah például muszlim, és a ramadán ideje alatt tartja a szigorú böjtöt, ami profi sportolóként az idény közben fizikailag is igen megterhelő lehet.
Tekintettel arra, hogy a futballisták milyen nagy közönséget érnek el minden megmozdulásukkal – Gakpo Instagram-oldalát például kétmillióan követik – nagy hatást gyakorolhatnak azzal, ha ilyen nyíltan vállalják hitüket.