Kína új tapasztalatai

Kína világhatalmi ambícióinak árnyoldalát tapasztalta meg, amikor néhány nappal ezelőtt egyik Etiópiában lévő olajlétesítményére támadtak. Afrikában sok helyütt növekszik az elégedetlenség Peking vadkapitalista üzletpolitikája miatt.

Munkatársunktól
2007. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Riválisát, Eritreát vádolta meg az etióp kormány a Csongjüan (Zhongyuan) társaság etiópiai olajkitermelő üzeme ellen elkövetett keddi akcióval, amelyben hatvanöt etióp és kilenc kínai munkás vesztette életét.
A Sinopec kínai állami olajcég egyik névtelenséget kérő szóvivője bejelentette, a leányvállalatát ért támadás semmiféleképpen nem tántorítja el Kínát attól, hogy a régióban maradjon. Nem ez az első eset, hogy kínai érdekeltségeket ellen hajtanak végre akciókat a fekete kontinensen. Az idén Nigériában három támadásban tizenhat kínai halt meg az olajmezőkön. Kína rajtaütésszerű térnyerésére egyre többen tekintenek gyanakvóan, mert úgy vélik, csak kizsákmányolja a kontinens nyersanyagforrásait.
A pekingi külpolitikának két alapvető célja van a fekete kontinenssel. Az egyik, hogy alternatív piacot találjon exportja számára, a másik, hogy nyersanyagszükségleteit részint innen fedezze – mondta lapunknak Nógrádi György biztonsági szakértő. Kína azután alakította ki tudatosan ezt a gazdasági befolyásra törekvő irányvonalat, hogy Nagy-Britannia és Franciaország az 1960-as évektől magára hagyta korábbi gyarmatait. Az Egyesült Államoknak nem volt átgondolt Afrika-politikája, Kína erőfeszítéseinek pedig a Szovjetunió széthullása új lendületet adott. Jellemző, hogy Moszkva befolyásának megszűntével Kína azonnal átvett minden logisztikai pozíciót az e tekintetben az Indiai-óceán központjának számító Seychelles-szigeteken. A szakértő szerint így rövid és hosszú távon sincs olyan nagyhatalom, amely vetélkedhetne Kínával ezen a téren.

Változó retorika? Pekingben menesztették Li Csao-hszing (Li Zhaoxing) külügyminisztert. Posztját helyettese, Jang Csie-cse (Yang Jiechi) veszi át, aki simulékonyabb diplomata hírében áll. Csao-hszing nem fogadta el Washington bocsánatkérését a belgrádi kínai követség bombázásáért 1999-ben. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.