Változatlanul hagyta a jegybanki alapkamat 8 százalékos szintjét tegnapi ülésén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. A testület ugyanakkor kilátásba helyezte az irányadó kamat mérséklését, ha azt a befektetők kockázatvállalási hajlandósága és az inflációs kilátások megengedik. A döntésről kiadott közleményében a tanács az inflációs folyamatok alakulásával és a fokozott óvatossággal magyarázta a kamat változatlan szinten tartását. A döntést ismertető Simor András jegybankelnök kifejtette: a kamatdöntést szinte egyhangúan hozta meg a monetáris tanács, mindössze egy tag indítványozott 25 bázispontos csökkentést. Az MNB elnöke azt is közölte, hogy a jövőben több információ várható arról, a monetáris tanács hogyan ítéli meg az alapkamat alakulásának kilátásait.
A testület múlt héten indítványozott átalakításával kapcsolatban Simor elmondta: arra tesz javaslatot, hogy a jegybank mindössze két alelnökkel működjön, ám mindkét személy egyben legyen tagja a monetáris tanácsnak is. Múlt héten a jegybankelnök a nemzetközi gyakorlat alapján javasolta, hogy a monetáris tanács létszáma újra csökkenjen le a jelenlegi 13-ról 5 vagy 7 főre. Simor azt is indítványozta, hogy a testületben időközben többségbe került külső – tehát a monetáris politikával nem hivatásként foglalkozó – tagokból legyen kevesebb a jelenleginél.
Az alapkamat szinten tartása nem meglepetés, az elemzők többsége szerint a jegybanki alapkamat csökkentése májusban vagy júniusban kezdődhet meg. Az év végére a szakemberek 7 százalékos irányadó rátával számolnak, az elkövetkező egy évben összesen 150 bázispontos kamatlazítást várnak.

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó