Tegnap a német nagykövetség közleményt hozott nyilvánosságra az esettel kapcsolatban, s azt állítja, hogy a médiumok tévesen tolmácsolták Zobel felszólalását. A nagykövet ugyanis – hangoztatják – egy pillanatig sem állította, hogy Magyarország megnyithatja a Vajdaság kérdését, ahogyan ez a sajtójelentésekben olvasható. Éppen ellenkezőleg. Kérdésre válaszolva, hogy aggódik-e az esetleges vajdasági instabilitás miatt, Zobel azt nyilatkozta, hogy az EU-csatlakozás a szerbiai stabilitás legjobb garanciája, s rámutatott, hogy óvatosan kell bánni a történelmi párhuzamokkal. A Tanjug belgrádi hírügynökség a Zobel-nyilatkozat kapcsán a magyar nagykövetséget is megkereste. Fehérvári István diplomata kijelentette, hogy Magyarországnak nincsenek területi követelései Szerbiával szemben, s teljes mértékben tiszteletben tartja a létező határokat Európában.
A szerb politikusok nyilatkozatai a legkeményebben elítélik Koszovó és a Vajdaság kérdésének összekapcsolását, de nem kímélik a német diplomatát sem, aki szerintük kijelentésével túllépte megbízatásának, a tisztességnek és a jó ízlésnek a határait. A szerb politikai közélet fenyegetésként élte meg a nyilatkozatot, amelynek – mint értelmezték – az az üzenete, hogy ha Szerbia nem enged Koszovó kérdésében, más területi kérdéseket is megnyitnak. A radikálisok példátlan diplomáciai botrányt emlegetnek, követelik a német nagykövet kiutasítását és a berlini bocsánatkérést. A Vajdasági Magyar Szövetség szerint sem lehet a Vajdaság és Koszovó között párhuzamot vonni. Nenad Csanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnöke szerint a német nagykövet tárgyi hibát vétett, amikor kijelentette, hogy a Vajdaság 1918 óta tartozik Szerbiához. A Vajdaság ugyanis akkor a Szerb–Horvát– Szlovén Királysághoz került, majd a királyi Jugoszláviához, ezt követően Jugoszláviához tartozott. „A Vajdaság tehát csupán 2006 óta Szerbia része, méghozzá Kostunica meghamisított alkotmányának következményeként” – tette hozzá Csanak.
Rasim Ljajic szandzsáki politikus is cáfolta, hogy bármiféleképpen összekapcsolható Koszovó és Szandzsák kérdése. – Nem fenyeget a szandzsáki feszültség kiéleződésének és a politikai követelések radikalizálódásának veszélye – mondta Ljajic, reagálva Zobelnek Szandzsákra is vonatkozó beszédére.

Közel húsz törvényjavaslatot vitat meg hétfőn a parlament