Párhuzam Koszovó és a Vajdaság között

Vihart kavart Szerbiában Andreas Zobel belgrádi német nagykövetnek egy tanácskozáson elhangzott kijelentése, miszerint ha Belgrád továbbra is azt erősíti, hogy Koszovó mindig is Szerbia része volt, akkor ugyanezt megtehetné Magyarország is a Vajdaság vonatkozásában. A szerb kormány tegnapi ülésének napirendjén is szerepelt a kijelentés, s mint közölték, a kabinet reagálni fog rá.

Tudósítónktól
2007. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a német nagykövetség közleményt hozott nyilvánosságra az esettel kapcsolatban, s azt állítja, hogy a médiumok tévesen tolmácsolták Zobel felszólalását. A nagykövet ugyanis – hangoztatják – egy pillanatig sem állította, hogy Magyarország megnyithatja a Vajdaság kérdését, ahogyan ez a sajtójelentésekben olvasható. Éppen ellenkezőleg. Kérdésre válaszolva, hogy aggódik-e az esetleges vajdasági instabilitás miatt, Zobel azt nyilatkozta, hogy az EU-csatlakozás a szerbiai stabilitás legjobb garanciája, s rámutatott, hogy óvatosan kell bánni a történelmi párhuzamokkal. A Tanjug belgrádi hírügynökség a Zobel-nyilatkozat kapcsán a magyar nagykövetséget is megkereste. Fehérvári István diplomata kijelentette, hogy Magyarországnak nincsenek területi követelései Szerbiával szemben, s teljes mértékben tiszteletben tartja a létező határokat Európában.
A szerb politikusok nyilatkozatai a legkeményebben elítélik Koszovó és a Vajdaság kérdésének összekapcsolását, de nem kímélik a német diplomatát sem, aki szerintük kijelentésével túllépte megbízatásának, a tisztességnek és a jó ízlésnek a határait. A szerb politikai közélet fenyegetésként élte meg a nyilatkozatot, amelynek – mint értelmezték – az az üzenete, hogy ha Szerbia nem enged Koszovó kérdésében, más területi kérdéseket is megnyitnak. A radikálisok példátlan diplomáciai botrányt emlegetnek, követelik a német nagykövet kiutasítását és a berlini bocsánatkérést. A Vajdasági Magyar Szövetség szerint sem lehet a Vajdaság és Koszovó között párhuzamot vonni. Nenad Csanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnöke szerint a német nagykövet tárgyi hibát vétett, amikor kijelentette, hogy a Vajdaság 1918 óta tartozik Szerbiához. A Vajdaság ugyanis akkor a Szerb–Horvát– Szlovén Királysághoz került, majd a királyi Jugoszláviához, ezt követően Jugoszláviához tartozott. „A Vajdaság tehát csupán 2006 óta Szerbia része, méghozzá Kostunica meghamisított alkotmányának következményeként” – tette hozzá Csanak.
Rasim Ljajic szandzsáki politikus is cáfolta, hogy bármiféleképpen összekapcsolható Koszovó és Szandzsák kérdése. – Nem fenyeget a szandzsáki feszültség kiéleződésének és a politikai követelések radikalizálódásának veszélye – mondta Ljajic, reagálva Zobelnek Szandzsákra is vonatkozó beszédére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.