Pert vesztett az ÁPV Zrt.

Nyilvánosságra kell hozni az 1995-ben privatizált Mátrai és Dunamenti Erőmű magánosítási szerződéseit a hozzájuk kapcsolódó dokumentációval együtt – erre utasította tegnap első fokon az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt.-t a Fővárosi Bíróság. A megállapodások nyilvánosságra kerüléséért a Manager Magazin újságírója indított pert.

Erdősi Csaba
2007. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenkét évvel az energetikai privatizáció nagy hulláma után talán megtudhatjuk, hogy – amint azt sokan rebesgetik – csatoltak-e, s ha igen, milyen titkos záradékokat, különleges kötelezettségvállalásokat a magánosítási szerződésekhez – pontosabban közülük kettőhöz. A nem várt fejlemény a Manager Magazin újságírójának köszönhető, aki pert indított az ÁPV Zrt. ellen a Mátrai Erőmű és a Dunamenti Erőmű eladásáról kötött szerződések nyilvánosságra hozatalát kérve. A Fővárosi Bíróság pedig tegnap első fokon a megállapodások és a hozzájuk kapcsolódó teljes dokumentáció kiadására kötelezte a vagyonkezelőt.
A Manager Magazint képviselő Társaság a Szabadságjogokért szervezet közleménye szerint a lap azért fordult a bírósághoz, mert tavaly októberben hiába kérte az ÁPV Zrt.-től, hogy betekinthessen a két erőmű privatizációs szerződésébe. Márpedig a titkolózás ez esetben törvénybe ütköző lehet, hiszen a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény világosan előírja: állami feladatot ellátó szervezeteknek az állami vagyon kezelésével és az erre kötött szerződésekkel kapcsolatos adatokat – néhány szűk kivétellel – bárkinek a kérésére megismerhetővé kell tenniük. – A Bokros-csomag részeként rekordbevételt hozó energetikai magánosítás szerződéseihez tartozó, azóta is vitatott garanciákat, illetve kötelezettségvállalásokat tartalmazó dokumentumokkal kapcsolatban időről időre felvetődik, hogy azokat szó szerint és teljes terjedelmükben elérhetővé kellene tenni az adófizetők számára – áll a közleményben.
Információink szerint a per során a vagyonkezelő többször is hangoztatta, hogy azért nem hozhatja nyilvánosságra a szerződéseket, mert abban olyan üzleti titkoknak számító passzusok is vannak, amelyek közzététele sértheti a vevők érdekeit. A per kezdetén lapunk is felelevenítette a két erőmű privatizációjának a részleteit, legalábbis amennyi ezekből az Állami Számvevőszék 1996-os ágazati vizsgálatából kiderült, s cikkünk nyomán Kuhl Tibor, a Dunamenti Erőmű vezérigazgatója kijelentette, hogy a társaság vezetői hajlandók nyilvánosságra hozni a privatizációs megállapodást. Mint mondta, a megállapodások és a rájuk épülő egész szerződéses rendszer olyan üzleti titkokat takarnak, amelyek minden további nélkül feloldhatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.