Több, az egészségügyi intézményeket is érintő témát tárgyalt tegnapi ülésén a Csongrád Megyei Közgyűlés, emiatt a testület MSZP-s és SZDSZ-es tagjai úgy gondolják, hogy a privatizációt készíti elő a jobboldali vezetés. Kozma József, a szocialisták frakcióvezetője azt hangsúlyozta: a költségvetésről szóló előterjesztésben szerepel egy indítvány, amely a három megyei fenntartású intézmény szakmai és gazdasági integrációjára tesz javaslatot. A politikus szerint az előterjesztés túl rövid, május 10-i határidőt tartalmaz, ezért úgy véli: valakinek a fiókjában már van egy kész javaslat. Kozma aggályosnak tartja, hogy erről sem az intézményvezetőkkel, sem az érintett települések polgármestereivel nem egyeztetett a közgyűlés vezetése, ráadásul a tervezet úgy szervezné át az intézményeket, hogy az szembemenne az országos reformfolyamattal.
– Szó sincsen privatizációról – közölte Magyar Anna, a közgyűlés fideszes elnöke. Mint mondta, csupán a megyei önkormányzat közel kétmilliárd forintos hiányát szeretnék enyhíteni például azzal, hogy közös közbeszerzési eljárásokon szerezzék be a szükséges eszközöket az azonos profilú intézmények. Felhívta a figyelmet: a kórházakkal kapcsolatban végül visszavonta ezt a javaslatot, azonban az oktatási és a szociális intézmények esetében a közgyűlés megszavazta. A kórházakat érintő indítványt azért vonták vissza, mert a megye indul azon a pályázaton, amit a szaktárca írt ki az egészségügyi intézmények struktúraátalakítására.
– Nem tudni, hogy ennek mi lesz az eredménye, így azt sem, hogy pontosan milyen formában, milyen körülmények között kell megkezdeni a spórolást – mutatott rá az elnök. Tudatta azt is, hogy önkormányzati biztost rendeltek ki a szentesi kórházhoz, mert az intézmény adóssága egyre nagyobb ütemben növekszik, év végére várhatóan megközelíti az egymilliárd forintot.
A Magyar Nemzet információi szerint egyébként a szocialisták és szabad demokraták tegnapi privatizációval összefüggő bejelentése csupán egyfajta válasz arra, hogy a szegedi Fidesz-képviselőcsoport népszavazást kezdeményez a városban arról, hogy ne kerülhessen magánkézbe Szeged egészségügyi ellátórendszere. A szegedi fideszesek ugyanis attól tartanak, hogy a városi kórház és szakrendelő üzemeltetésére nemrégiben kiírt pályázat csupán a magánosítás első lépése. Kozma József az előző ciklusban egyébként Botka László szegedi polgármester egyik helyettese volt.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt