Putyin nem lesz „béna kacsa”

Jövőre már Oroszország új elnöke tarthatja az évértékelő beszédet, hangsúlyozta tegnap a parlament előtt elmondott szokásos évi helyzetértékelő beszédében Vlagyimir Putyin. Az orosz államfő ezzel ismételten kiemelte: az alkotmány értelmében egymás után harmadszor nem indul az elnöki székért, ugyanakkor aláhúzta, egyelőre nem búcsúzik, s a ciklus végéig teljes erővel kíván dolgozni. Ez azt jelenti, hogy Putyin a lehető legrövidebb időt kívánja a „béna kacsa” szerepében eltölteni, így az utód nevét is legfeljebb a decemberi dumaválasztások után tudhatja meg a közvélemény.

Munkatársunktól
2007. 04. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzet helyzetéről szóló beszéd intézményét Borisz Jelcin, a héten elhunyt első orosz államfő vezette be. Beszéde kezdetén Vlagyimir Putyin felszólította a megjelenteket, hogy rövid csenddel adózzanak Jelcin emlékének.
Oroszország a tényleges újjászületés felé vezető hosszú út elején áll – jelentette ki Putyin – beszámolva bizonyos gazdasági sikerekről, amelyeket 2000 óta könyvelhetett el az ország. Ez idő alatt több mint kétszeresére nőtt a lakosság reáljövedelme, bár „ma is megengedhetetlen mély szakadék tátong az állampolgárok egyes rétegeinek jövedelmei között”.
A stratégiai kihívások sorában az államfő hangsúlyozta a polgári társadalom, a működőképes állam építését, a szabad vállalkozások megteremtését. Kiemelt területként említette a korrupció, a terrorizmus elleni harcot, a fegyveres erők modernizálását és Oroszország nemzetközi súlyának megerősítését.
Bíráló megjegyzést tett Putyin az ellenzéknek és egyes külföldi köröknek címezve. „Egyre több külföldi pénz érkezik az országba, hogy ezzel manipulálják a belpolitikát. Egyesek azért, hogy újra büntetlenül fosztogathassák a nemzeti vagyont, megrabolhassák az államot és az embereket. Mások azért, hogy megfosszák hazánkat gazdasági és politikai önállóságától”, fejtegette Putyin bizonyos nyugati hatalmakra utalva. „Demokratizálási jelszavakat használnak, de a cél ugyanaz, mint a gyarmatosítás korában. Egyoldalú előnyök szerzése, önös érdekek érvényesítése.”
Moratóriumot jelentett be Putyin az európai hagyományos fegyverzetekre vonatkozó 1990-es szerződésre, azzal az indoklással, hogy az ahhoz csatlakozott NATO-tagállamok nem ratifikálták a dokumentumot. Putyin részben az amerikai rakétavédelmi komponensek kelet-európai telepítésével indokolta a befagyasztást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.