Bár korábban egyértelműen az orosz Kék Áramlat gázvezeték mellett foglalt állást Gyurcsány Ferenc, tegnap Rómában Romano Prodi olasz miniszterelnökkel együtt a közös európai energiapolitika szükségességét hangsúlyozta. A kormányfők leszögezték, hogy a két ország együttesen lép fel a közös politika kialakítása érdekében. „Mindkét ország számára az energia a legnagyobb probléma” – fogalmazott Romano Prodi. „Az a működő energiapolitika, amely mögött működő infrastruktúra van” – jelentette ki Gyurcsány Ferenc, aki szerint ebben a kérdésben kevesebb beszédre és több cselekvésre lenne szükség.
A magyar kormányfő elmondta, hogy vendéglátójával megállapodtak abban: olasz és magyar szakértők kidolgozzák a közös energiapolitika javasolt céljait, s ehhez igyekeznek megnyerni az összes többi tagállamot. Gyurcsány Ferenc szerint tíz-tizenöt tagállamra lehet számítani a magyar–olasz páros által javasolt intenzívebb együttműködésben. Ezek az államok főként a közép- és kelet-európai térségből kerülnek ki; Gyurcsány Németországot, Lengyelországot és Bulgáriát nevezte néven, mellettük a balti államokat említette. Hangsúlyozta, hogy a mélyebb együttműködés intenzívebb lobbit is jelent, mert a közös politikához a szabályok mellett eszközök is kellenek; azt kell elérni, hogy európai alapokat lehessen felhasználni erre a célra.
Az Európai Parlament tegnapi nyilvános energiaügyi meghallgatásán egy lengyel liberális képviselő kérdésére, amelyben a magyar kormány álláspontja iránt érdeklődött, Andris Piebalgs energiaügyi biztos kifejtette, hogy az EU összes tagállama, benne Magyarország is elkötelezetten támogatja a Nabucco gázvezeték megépítését.

Videón, ahogy Magyar Péter emberei elmenekültek az Origo kérdései elől a balhéba fulladó közgyűlésen