Magyar idő szerint szombat délután fél háromkor a kazahsztáni Dzsezkazgan városától északkeleti irányban 135 kilométerre sikeresen leszállt a Szojuz TMA–9 űrkabinja. A járművel a Nemzetközi Űrállomás (ISS) 14. személyzetének két tagja: az orosz Mihail Tyurin és az amerikai Michael Lopez-Alegria űrhajós, valamint Charles Simonyi magyar származású amerikai szoftverfejlesztő mérnök, a világ ötödik űrturistája tért vissza a Földre – adta hírül az ITAR-TASZSZ. A hazautazásra készülődő asztronauták röviddel az indulás előtt rakták be a Szojuzba a tudományos kutatások eredményeit, egyes mintákat ugyanis a lehető legtovább kell hűtőszekrényben tárolni. A fékező hajtóműveket 140 kilométeres magasságban, ötven perccel a földet érés előtt kapcsolták be, majd a Szojuz három részre vált szét. Az űrhajósokat szállító leszállóegység megkezdte áthaladását a légkörön, az orbitális kabin és a műszaki egység pedig megsemmisült. Az Orosz Űrrepülés-irányító Központ tájékoztatása szerint az ejtőernyővel ereszkedő űrkabint már a levegőben felfedezték a kereső-mentő egységek, és gyorsan a helyszínre repültek. Charles Simonyi széles mosollyal fogadta a mentőcsapat tagjait, akik takaróval és forró teával kínálták az érkezőket.
A szakértők megerősítették, hogy az űrhajósok jó egészségi állapotban vannak, és az első orvosi vizsgálatok után továbbindultak Karagandába, majd a Moszkva melletti Cskalovszkij repülőtérre. Szombaton este már mindhárman Csillagvárosban voltak, ahol újabb orvosi vizsgálat várt rájuk. Itt Charles Simonyi találkozhatott öccsével, Tamással, aki a koroljovi központban izgulta végig a leszállási manővert. Az amerikai NASA vezető tisztségviselői gratuláltak az orosz Roszkoszmosz vezetőinek a hibátlan leszálláshoz, s emlékeztettek arra is, hogy Simonyi gyermekkori álma a két űrkutatási hivatal segítségével valósult meg.
A magyar űrturista alaposan felkészült az útra, ezért bekapcsolódhatott az ISS-en folyó kutatómunkába, sőt tudományos kísérleteket végzett el az európai és a japán űrkutatási hivatal megbízásából is. Önmagán vizsgálta, hogyan hat az izmok működésére a súlytalanság, tanulmányozta az ISS-en élő mikroorganizmusokat, és elemezte a bázison működő videokamerák CCD mátrix érzékelőinek állapotát. Farkas Bertalan űrhajós után ő a második magyar, aki a világhírű magyar műszerrel, a Pille sugárdózismérővel is adatokat rögzített az űrben, ahová saját memóriakártyát vitt fel – tájékoztatta az MTI-t Horvai Ferenc, a Magyar Űrkutatási Iroda munkatársa. Elmondta: a sugárzás mérése azért fontos, mert az űrhajósok sokkal nagyobb terhelésnek vannak kitéve, mint a Földön. A Pille folyamatosan dolgozik az ISS-en, s ha valaki űrsétára indul, akkor a szkafanderébe is tesznek egy mérőfejet. A Pillét Farkas Bertalan vitte először az űrbe, 1980-ban. Három évvel később már az amerikai Challenger űrrepülőgépen is használta Sally Ride, az első amerikai űrhajósnő. A műszerrel a Mir űrállomáson is folyamatosan dolgoztak, majd az ISS orosz részébe kértek egyet, és amióta ott személyzet tartózkodik, használják. Később az amerikaiak is rendeltek Pillét a saját moduljukba, s ezt is eljuttatták a Nemzetközi Űrállomásra. Charles Simonyi mindennap az ISS orosz szegmensében mérte a sugárzást.
Apáthy István űrkutató mérnök, a Pille tervezője azt reméli, hogy Simonyival közösen értékelheti az ISS-en rögzített adatokat. Tájékoztatása szerint a memóriakártyát mindig űrhajósváltáskor hozzák le a Földre, majd elküldik a moszkvai orvosbiológiai kutatóintézetbe. Ott a nyers adatokat számítógépre viszik, és az interneten elküldik a magyarországi intézetbe, ahol a kiértékelést végzik. Most Simonyi hozta vissza az előző félévi mérési eredményeket, s egyúttal külön memóriakártyáját is, amire az elmúlt 10-11 napban az általa gyűjtött adatok kerültek.
Az űrkutató mérnök kifejtette, az űrállomáson tíz dózismérő van: kilenc különböző helyen, egyet pedig a kiolvasókészülékben helyeztek el. Az utóbbi automatikusan mér 90 percenként, a további kilencet havonta egy alkalommal olvassák le. Charles Simonyi feladata volt az utolsó hónap mérési adatainak leolvasása, két műszert pedig magához vett. Az egyik mindig nála volt, és mindennap leolvasta, a másikat a hálózsákjában helyezte el. „Így kapunk az ő személyes dózisáról naponkénti kiértékelést és egy nagyon részletes felbontást” – hangsúlyozta Apáthy István. Elmondta még, hogy az asztronautikai világkongresszuson – amelyet az idei nyáron Indiában rendeznek meg – ismertetik majd az új adatokat. Az előadás anyagának társszerzője természetesen Charles Simonyi lesz.

Belépett a netbankjába, milliók hiányoztak a számlájáról