Támogatást kapott az elvárt adó utódja

Bár az ellenzéki képviselők a T. Házban, a gazdasági szervezetek pedig különböző fórumokon kifogásolják a korábbi elvárt adó helyébe lépő új szabályokat, az Országgyűlés gazdasági bizottsága általános vitára bocsátotta a tervezetet.

Kiss Roland
2007. 04. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Általános vitára bocsátotta a minimális társaságiadó-alapról, hivatalos nevén az egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslatot az Országgyűlés gazdasági bizottsága, a parlament plenáris ülése pedig sürgősséggel vette napirendjére a kabinet indítványát. A kormánypárti bizottsági tagok annak ellenére döntöttek így, hogy a Fidesz szerint a tervezet komoly aggályokat vet fel. A javaslat még mindig a vállalkozókra helyezi a bizonyítás kényszerét, és az sem világos, hogy az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) milyen alapon választ ki cégeket adóvizsgálatra – mutatott rá lapunk kérdésére Szatmáry Kristóf, a gazdasági bizottság fideszes tagja. A politikus szerint a közeljövőben bevezetendő nyilatkozat komoly terhet ró a vállalkozásokra, és egyelőre igencsak homályos, hogy az APEH mit fogad el valós kiadás gyanánt az ezen szereplő tételek közül. A kormány az idén mintegy 15 milliárd forintot remél attól, hogy az éves bevétel két százalékában minimális adóalapot határoz meg, amely alól csak egy nyilatkozat kitöltésével mentesülnének a cégek. Ezen fel kell tüntetniük számos kiadásukat, és a revizorok azt ellenőriznék, hogy a költségek valóban a vállalkozás érdekében merültek-e fel.
Bírálják a tervezetet a gazdasági kamarák is. Bár az adózók körének szélesítésével ők is egyetértenek, úgy vélik: a jelenlegi javaslat abban nem különbözik a korábbitól, hogy nem tesz különbséget a tisztességes és az ügyeskedő vállalkozók között, hanem lényegében minden cégvezetőt adócsalónak tekint. A javaslat a valóban veszteséges vállalkozásokat is minimumadó megfizetésére kényszerítené, a revizorok pedig olyan tételekre kérdeznének rá, amelyek a vállalkozók szuverén döntésén múlnak. Ez igencsak aggályos – közölte Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára. Hozzátette: a szövetség egyelőre nem tervez jogi lépéseket az új szabályozás ellen. Megvárják, milyen döntés születik az Országgyűlésben. Az új elképzeléssel kapcsolatos további aggályokat vet fel, hogy a törvénytervezetet egy olyan, a vagyonosodási vizsgálatok jogi alapját képező passzust egészítene ki, amelynek felülvizsgálata jelenleg is folyik az Alkotmánybíróságon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.