Folytatva a szokásos trendet, úgy tűnik, a 2008-as amerikai elnökválasztási kampány is drágább lesz minden korábbinál. Ezt támasztják alá azok a minap nyilvánosságra hozott adatok, amelyekből kiderül, mennyi kampánypénzt gyűjtöttek össze az első negyedévben a pártjaik elnökjelöltségére aspiráló politikusok.
A sort még mindig Hillary Clinton vezeti, most éppen 26 millió dollárral. Az egykori first lady annak köszönheti helyezését, hogy a legkorábban deklarálta célját, és férje okán igencsak tisztában van azzal, hogy miként lehet megnyitni nemcsak a támogatók fülét, hanem azok pénztárcáját is. Bejelentette azt is, hogy a tavalyi szenátori kampányából visszamaradt tízmillióját is rákölti a 2008-as megméretésre. Sokkal inkább meglepő, hogy mögötte nem valamelyik öreg róka menetel, hanem a szintén demokrata Barack Obama, aki a szavazótábort lenyűgöző, szinte sztárokhoz hasonlatos fellépésével söpört be eddig 25 milliót, méghozzá százezer támogatótól. Ez utóbbi érték már csak azért is fontos, mert végső soron 2008 novemberében az ötdolláros csekket kitöltő szavazók voksa is éppen annyit ér majd, mint a százezres nagyságrendben adakozó politikacsinálóké. Másik aspektusból vizsgálva a kérdést – hívják fel elemzők a figyelmet – az sem mindegy, hogy milyen hatékony a pénzek felhasználása, azaz hány centért sikerül egy-egy szavazót szereznie az egyik vagy másik jelöltnek. Rossz kampánnyal ugyanis gyorsan fenekére lehet verni nagy indulóösszegeknek is, anélkül, hogy a kellő létszámú tábort toboroztak volna az adott jelölt zászlaja alá.
Clintonné és Obama mögött kissé lemaradva, 23 millióval Mitt Romney republikánus szenátoré a harmadik hely a pénztárca vastagságát tekintve. Az más kérdés, hogy az előző heti adatok szerint Romney immár csak a negyedik legnépszerűbb jelöltaspiráns a jelenlegi elnök pártjának soraiból. Mint arról lapunk is beszámolt, Romney harmadik helyét elvette Fred Thompson volt konzervatív szenátor, aki üstökösszerű betörését annak köszönheti, hogy az NBC Törvény és rend című népszerű műsorából tízmilliók ismerik és kedvelik. Az már másik kérdés, hogy neki papíron hivatalosan egyelőre egy fillérje sincs, mert még nem deklarálta indulását a jelöltségért, ami automatikusan magával vonná a korrekt és átlátható könyvelés vezetését.
A kampánypénzek tekintetében Romneyt a legnépszerűbb republikánus, Rudolph Giuliani volt New York-i polgármester, 2001. szeptember 11-i hős követi jócskán lemaradva, 15 millióval. Mögötte 14 millióval a demokrata John Edwards áll, aki a 2000-ben alulmaradt Al Gore partnere volt, s akinek a közelmúltban éppúgy használt, mint ártott, hogy felesége rákbetegsége ellenére bejelentette: versenyben marad. A pénzügyi sorrendet a második legnépszerűbb republikánus, a veterán John McCain zárja „mindössze” 12 millióval.

Mostantól szigorúbb vagyonnyilatkozatot kell tennie az EP-képviselőknek