A Fidesz átszabná a felsőoktatást

Bákonyi Ádám
2007. 05. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány mellébeszél, amikor demográfiai adatokkal akarja igazolni, miért csökken a felsőoktatásba jelentkezők száma. A tendencia mögött valójában az államilag finanszírozott férőhelyek csökkentése, a tandíj, az egyre nehezebb megélhetés és a felsőoktatásban tapasztalható bizonytalanság áll – mondta Pokorni Zoltán. A Fidesz alelnöke rámutatott, 1998-ban 128 ezren, 2002-ben 165 ezren, idén viszont csak 108 ezren felvételiztek felsőoktatási intézménybe. Az 57 ezer fős, azaz 33 százalékos csökkenés annak ellenére következett be, hogy az érettségizők létszáma az utóbbi öt évben lényegében nem változott. Emellett az államilag támogatott férőhelyek számát a 2002-es 56 500-ról idénre 43 500-ra csökkentették, de hátrányosan sújtották azt a mintegy tízezer kismamát is, akinek költségtérítését szeptembertől nem vállalja át a kormány. A Fidesz politikusa szerint a tandíj bevezetésével egy alapdiploma minimum 200 ezer, de akár 500 ezer forintba is kerülhet, a mesterképzés időtartamának tandíját pedig nem árulta el a kormány. A költségtérítéses rendszerben egy pedagógusképzés kétmillió, egy egészségügyi pedig akár 13 millió forintba is kerülhet. Pokorni a felsőoktatásba jelentkezők számának apadását továbbá a családokat sújtó reálbércsökkenéssel, az utazási kedvezmények, illetve a családi adókedvezmények szűkítésével hozta összefüggésbe. A Fidesz ezért a felsőoktatási törvény módosításakor el akarja érni, hogy a kormány radikálisan változtasson az elmúlt öt évben folytatott rossz felsőoktatási politikáján, módosítsa a tandíjra és a költségtérítéses képzésre vonatkozó passzusokat. Az ellenzéki párt szerint szükséges lenne, hogy az emelt szintű érettségi váljon a felsőoktatási felvételi alapjává.
Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár azt közölte: a jelentkezők száma 2004 óta apad, a szerinte 17 százalékos csökkenés részben magyarázható a demográfiai változásokkal. A kormány szociális és realitásérzékét jelzi, hogy az intézmények a hallgatók 15 százalékát mentesíthetik a képzési hozzájárulás fizetése alól, és kötelező jelleggel kell kedvezményt biztosítani a hátrányos helyzetűeknek és a kismamáknak is – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.