Alig elérhetők az EU-s pénzek

A kirívóan nehéz feltételrendszerek miatt alig érkezett pályázat a március végén kiírt gazdasági operatív programokra, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség ezért kénytelen volt hónapokkal meghosszabbítani a beadási határidőt. A munkavállalók kétharmadát foglalkoztató hazai kis- és középvállalkozókhoz a beharangozott uniós pénzeső mindössze kilenc százaléka fog közvetlenül eljutni.

2007. 05. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai kis- és középvállalkozók nem versenyképesek, s jövedelemtermelő képességük még a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szerint sem éri el a régi uniós tagállamokban szokásos szint egytizedét – jelentette ki Vadász György, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) alelnöke a Deák Ferenc Közéleti Klub uniós pénzekkel foglalkozó legutóbbi rendezvényén. Szerinte az uniós pénzek elosztása nem a hazai vállalkozásoknak kedvez, s nagyot fog csalódni az a cégvezető, aki a második Nemzeti fejlesztési tervben „csodát vár az uniós forrásoktól”.
Nehéz a kiírási feltételekben előre meghatározott évi 8–15 százalékos árbevétel-növekedést felelősséggel elvállalni, főleg, hogy akik ezt a növekedési szintet képtelenek produkálni, a jegybanki alapkamat kétszeresével megfejelve kötelesek visszafizetni a kapott támogatást – hangsúlyozta a BKIK alelnöke, aki szerint az első Nemzeti fejlesztési terv végrehajtásában annyi negatívum volt, hogy nem működtethetné ugyanaz a szervezet a második pályázati rendszert is. Tardos János, a Vállalkozók Országos Szövetségének elnökhelyettese azt sérelmezte, hogy az uniós pénzekkel kapcsolatos társadalmi párbeszéd még mindig egyoldalú, és a második terv révén is csak egy szűk vállalkozói réteg juthat támogatásokhoz. Eddig összesen 31 milliárd forintnyi pályázatot írtak ki gazdaságfejlesztésre, de a nehéz feltételek miatt olyan kevesen jelentkeztek, hogy ki kellett tolni a beadási határidőket – hangzott el a fórumon. Heil Péter, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökhelyettese elismerte, hogy csak 9-10 százaléknyi forrás jut közvetlenül vállalkozásfejlesztésre a következő fejlesztési ciklusban.
Mint arról korábban már beszámoltunk, a hazai munkavállalók döntő többségét kis- és középvállalkozások alkalmazzák. Az előrejelzések szerint az 1,2 millió magyar cég közül több százezer szűnhet meg az előttünk álló években, felpörgetve a munkanélküliséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.