Biztosítói nemek

A Fidesz egy OECD-tanulmányra hivatkozva állítja, nincs olyan ország, ahol eredményes lett volna a több-biztosítós rendszer bevezetése. Schvarcz Tibor (MSZP) szerint pártja álláspontja az üzleti biztosítókról hasonló, mint a Fidesz véleménye. Közölte: a szocialisták nem támogatják a versengő magánbiztosítók rendszerét.

Munkatársunktól
2007. 05. 02. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzetközi példák sorával bizonyítható, hogy a magántőke bevonása az egészségügyi ellátásba, a több-biztosítós rendszer bevezetése a működési költségek növekedésével, a profitelvárás megjelenésével, s mindezek eredményeképpen a járulékbefizetések emelésével jár – erről Pelczné Gáll Ildikó beszélt hétfőn, sajtótájékoztatón.
*
A Fidesz alelnöke egy 2004-ben készült OECD-tanulmány megállapításait összegezve közölte: a munka készítői nem ismernek olyan országot, ahol a több-biztosítós modell eredményes lenne. Egy másik EU-s tanulmányt ismertetve azt mondta: az állami egészségbiztosítók fenntartása az esélyegyenlőség biztosítását jelenti. Pelczné chilei tapasztalatok alapján beszámolt arról, hogy a gazdagokat az üzleti, a szegényeket az állami biztosító látja el, ez utóbbi esetben viszont az alacsony jövedelmek miatt a befizetett pénz nem elég a megfelelő ellátáshoz. Csehországot és Szlovákiát is megemlítette, ahol a nyereségérdekelt biztosítók megjelenése nem jelentette a minőségi szolgáltatások kialakulását. Az induló 14 biztosító közül 11 egy idő után csődöt mondott, és eltűnt a befizetett pénzzel. Pelczné aláhúzta: a kormány mai elképzelése a globális tőkét szolgálja. A Fidesz szerint nem a biztosítómodell-váltás az egészségügyi reform kulcsa, hanem a mostani rendszert kellene fejleszteni.
Schvarcz Tibor (MSZP) erre kifejtette: a versengő üzleti magánbiztosítók rendszerét nem támogatják, legfeljebb a kiegészítő biztosítások terén. Lendvai Ildikó frakcióvezető megerősítette, hogy nem támogatnak olyan modellt, amely aszerint különbözteti meg az embereket, mennyit fizetnek. Közölte, az új modellben nem nőhetnek ugrásszerűen az állam és az az állampolgárok által fizetett járulékok, és az ellátás színvonala sem csökkenhet. Azt valószínűsítette, hogy a vasárnapi koalíciós egyeztetésen nem jutnak dűlőre e kérdésben. Úgy vélik, az SZDSZ által javasolt modell módot adna arra, hogy a biztosítók „indirekt módon” válogassanak a biztosítottak között.

publicisztika a 6. oldalon >

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.