Bukaresti gyors

Pataky István
2007. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Könnyen nyílik a székely bicska, ha vétlenül bántják a magyart Romániában. De vannak kivételek. A Verestóy Attila ellen indított korrupciós vizsgálat nem szít románellenes hangulatot az erdélyi magyarság körében. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) örökös szenátorán székelyudvarhelyi származása sem segít, 1989 előtti és utáni múltját ismerve ugyanis aligha gyülekeznek védelmére székely hadak. Oltalmat immár csak azoktól az RMDSZ-vezetőktől remélhet, akik csökönyös módon ragaszkodnak elhibázott politikájukhoz, s hallani sem akarnak lemondásokkal, visszavonulásokkal is járó változtatásokról. Az RMDSZ Verestóyval együtt rohan a vesztébe, ráadásul úgy, hogy nincs ésszerű magyarázat a bemutatott kamikaze akcióra. A román politikai életben való ügyes lavírozásaira mindig büszke szövetség most képtelen lépést tartani a bukaresti megújulással. Igaz, ezzel nincs egyedül. A posztkommunista Szociáldemokrata Pártot (PSD) hasonló sokkhatás érte, Ion Iliescu volt államfő alakulata képtelen érdemben reagálni arra az új, megtisztulást ígérő ritmusra, amelyet Traian Basescu diktál. Pedig lassan a PSD-re is ráég a ház. Adrian Nastase exkormányfő ellen tegnap – egyebek mellett – megvesztegetés gyanújával bűnvádi eljárást indítottak a korrupcióellenes hivatal ügyészei. Friss felmérések szerint a posztkommunisták népszerűsége 13 százalékos mélyponton van, míg Basescu volt pártja, a jobbközép demokraták 53 százaléknál tartanak, azaz ha most lennének a választások, egyedül is kormányt alakíthatnának.
A köztársasági elnök programja világos: a politikai rendszer egészének megreformálásához elengedhetetlennek tartja a lusztrációs törvényt, melynek értelmében azok, akik 1989 előtt együttműködtek a Securitatéval, illetve tagjai voltak a Román Kommunista Párt felső vezetésének, a továbbiakban nem vehetnek részt az ország irányításában. Sem kormányzati, sem parlamenti vagy önkormányzati szinten. A szintén megígért s részben elkezdett igazságügyi reform a magas szinten burjánzó korrupció felszámolását célozza. Az államügyészség nemrég olyan egykori banki, illetve minisztériumi tisztviselők előállítását rendelte el, akik részt vettek a román olajipar, a gáz- és áramelosztási rendszer magánosításában. Basescu nyíltan kijelentette, hogy hátrányosnak tartja Románia számára a német E.ON Energie és E.ON Ruhrgas, a cseh CEZ, az olasz ENEL, a francia Gaz de France, az osztrák OMV bevásárlásait, s az utóbbi cég szerződésének felülvizsgálatát is kilátásba helyezte. Programjában kiemelt szerepet szán a romániai kis- és közepes vállalkozók támogatásának. Hogy mi a Basescu eltávolításába belebukott ad hoc pártszövetség „érve” az államfő terveire? Az egykori hajóskapitány populista, opportunista és kétszínű – szól kórus. Újabban pedig (miután egy agresszívan fellépő újságírót „büdös cigánynak” nevezett a feleségével folytatott, de nyilvánosságra került magánbeszélgetésen) már rasszista is.
Basescu tizenhét évvel a rendszerváltás után a tények feltárásával kíván pontot tenni a kommunista múltra, tiszta, az ország érdekeit szem előtt tartó jövőt ígér. Ettől népszerű. Ezt érzékeli a magyar közösség is, amely mindeközben tisztában van azzal, hogy autonómiát tálcán Basescutól sem fog kapni. De most talán eljöhet az erdélyi magyar közélet megtisztulása, megújulása is. Hisz Verestóyt már vizsgálják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.