A klímaváltozás és a környezetvédelem ügyében áttörés nélkül ért véget tegnap az Ázsia– Európa-tanácskozás (ASEM) külügyminiszteri fóruma Hamburgban. A jövő heti G8-csúcsot is felvezető konferencián a 27 EU-tagállam, valamint 16 ázsiai ország külügyminisztere vett részt. A megbeszéléseken az EU nagyrészt kudarcot vallott erőfeszítéseket tett azért, hogy meggyőzze Kínát Koszovó és Darfúr ügyében. Peking emellett a szén-dioxid-kibocsátás korlátozását érintő javaslatoktól is elzárkózott. Tegnap Berlinben Angela Merkel német kancellár nemzetközileg kötelező érvényű megállapodásra szólított fel klímaváltozás elleni harcban Nancy Pelosi, a washingtoni képviselőház demokrata elnöke előtt. Szakértők szerint a kancellár asszony kijelentése nem véletlen ebben a pillanatban. A klímaváltozásban való felelősségvállalás ellen fellépő Bush-kormányzat szeretné megakadályozni, hogy a G8-tanácskozáson ilyen értelmű nyilatkozatot fogadjanak el.
Az ASEM-konferenciát antiglobalista demonstrációk kísérték a Hanza-parti városban. A hatóságok kordonnal vették körül a történelmi belvárost. A tüntetők néhol barikádokat emeltek és gyújtottak fel. A rendőri egységek vízágyúkat vetettek be a rendbontók ellen, huszonnégy embert őrizetbe vettek.
A június 6-án kezdődő G8-csúcsot egyébként óriási biztonsági intézkedések közepette rendezik meg. A tárgyalások helyszínének otthont adó szállodát 2,5 méter magas, 13 kilométer hosszú drótkerítéssel veszik körül Heligendammban, ahol az esemény idejére teljes tüntetési tilalmat is elrendeltek. A demonstrálók jogainak korlátozása miatt Dieter Wiefelspütz, a Szociáldemokrata Párt belbiztonsági szakértője alkotmányellenesnek tartja a döntést. Visszautasítva a vádat, a kereszténydemokrata Wolfgang Schauble belügyminiszter hisztériakeltéssel és koalíciós viszály szításával vádolta meg a szociáldemokratákat.

Városháza-botrány: vádat emeltek négy ember ellen, börtönt kér az ügyészség