A legtöbb szlovén politikai párt vezetője átfogó megállapodást írt alá csütörtökön arról, hogy nem fogják támadni a kormányt, amíg Szlovénia tölti be az EU soros elnöki tisztségét 2008 első felében.
„A megállapodás azon a belátáson nyugszik, hogy az elnökség hat hónapja alatt a kormány új szerepet tölt be, ami együttműködést igényel az ellenzéktől” – mondta Borut Pahor, a legnagyobb ellenzéki párt, a szociáldemokraták vezetője. Szlovénia, amely januárban már bevezette az eurót, a 2004-ben csatlakozott tíz új EU-tag közül elsőként kerül sorra rotációs elnökként. A „megnemtámadási” megállapodást két párt kivételével az összes parlamenti erő aláírta. Soros EU-elnökként Szlovéniának az lesz az egyik feladata, hogy előterjessze saját elnökségi ciklusa idejére az unió számára javasolt napirendet. Tisztségviselők jelezték, hogy Szlovénia valószínűleg szorgalmazni fogja az EU és a volt Jugoszlávia többi egykori tagállama közötti kapcsolatok szorosabbra fűzését.
Hasonló célokkal kezdi meg munkáját az elnöki tisztséget július 1-jétől betöltő Portugália is. Luis Amado a héten Zágrábban leszögezte, „nagyon fontosnak tartjuk a térség helyzetét, ezért szeretnénk gyorsítani közeledését az EU-hoz”. A portugál diplomácia vezetőjének szavait José Sócrates államfő is megerősítette, aki a Financial Times Deutschlandnak nyilatkozva úgy fogalmazott: „Itt az idő, hogy a déli államokkal is jobban együttműködjünk.”
A kérdés csak az, két elszánt, de kevés diplomáciai súllyal rendelkező ország miként birkózik meg az unió reformját késleltető elemekkel, ha ez még Németországnak sem sikerült úgy, ahogyan tervezte.

Itt a megrázó felvétel arról, ahogy a tatabányai áruházban betörik egy férfi fejét - videó