Indokolatlan és méltánytalan sérelmeket okoz a súlyosan mozgáskorlátozott emberek jelentős részének, hogy súlyadót kell fizetniük az általuk igénybe vett gépkocsik után, miközben ettől a köztehertől korábban mentesültek. Ez ellen minden lehetséges módon tiltakoznunk kell – írja a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke abban a levélben, amit az ügyben Veres János pénzügyminiszternek címzett. Hegedűs Lajos a dokumentumban ismerteti azokat a konkrét eseteket, amikor a súlyosan fogyatékos emberek vagy családjaik elveszítették a korábban járó kedvezményt, és ettől az évtől kezdve be kellett fizetniük a súlyadót az önkormányzatnak. A probléma gyökere egy tavaly nyári törvénymódosításban keresendő.
*
A parlamenti többség úgy szigorította a rendelkezéseket, hogy már csak azoknál a gépkocsiknál biztosította az adómentességet, amelyek mozgáskorlátozottak tulajdonában vannak. Nem egy családnál azonban ezt különféle okok miatt nem lehet megoldani. Az, hogy a jogszabály-változtatáskor a kormánypártok nem vették figyelembe a súlyosan fogyatékos emberek speciális körülményeit, csak mostanság vált világossá, amikor a helyhatóságok kipostázták az érintetteknek az első félévi súlyadóról szóló csekkeket.
Sokszor előfordul, hogy a súlyosan mozgáskorlátozott személy nem képes vezetni azt a gépkocsit, amit a családja többek között azért tart fent, hogy a betegséggel küzdő családtag eljuthasson az orvosi kezelésekre. Ilyenkor általában a szülő, a testvér vagy a házastárs az autó tulajdonosa, mégpedig azért, hogy ne a mozgáskorlátozott családtagnak kelljen intéznie az autó ügyeit (átírás, javíttatás, biztosítás). Ugyanez a helyzet akkor, amikor a fogyatékos honfitársunk még kiskorú, és a nevén nem lehet gépkocsi. Ezeknek a családoknak ez évtől fizetniük kell a súlyadót, míg korábban a mozgáskorlátozott személy rendszeres szállítása miatt megillette őket a mentesség. Az autót átírhatnák a fogyatékos családtag nevére, ám az nem jelent könnyítést, mert jelentős költséggel jár, és megugrik a gépkocsi kötelező biztosításának díja is.
Mivel a mozgáskorlátozott emberek jövedelmi helyzete jóval alatta van a hazai átlagnak, sokan közülük csak részletre tudják megvásárolni a személyautót. Ha valamelyik családtag lízingeli a fogyatékos személyt szállító gépkocsit, a törlesztés miatt nem írhatja át a kedvezményezett nevére a járművet, ezért idén ebben az esetben is fizetni kell a súlyadót. De a hatályos jogszabályok szerint most már az a mozgáskorlátozott honfitársunk sem mentesül a közteher alól, aki saját maga fizeti a lízing részleteit.
– Sajnos ismét a szokásos kormányzati magatartást tapasztalhattuk. Megint az érdekképviseletek bevonása nélkül változtattak meg egy törvényt, miközben nemzetgazdasági szempontból sem jelent megtakarítást az adómentesség megszüntetése – tájékoztatta lapunkat Szakály József, a MEOSZ főtitkára. Mivel az érintettek többsége csak személyautóval tud közlekedni, és a tömegközlekedés akadálymentesítése sem halad rohamléptekkel előre, az adómódosítás csak tovább növeli a mozgáskorlátozottak hátrányait, ezért a főtitkár szerint azonnali változtatásra lenne szükség. A MEOSZ konkrét jogszabályi javaslattal is élt, mely kizárná a kedvezményből a távolabbi rokonok körét, amely korábban adhatott alkalmat a visszaélések elkövetésére, de következetesen ragaszkodik ahhoz, hogy a közös háztartásban élők továbbra is élvezzék az adómentességet.
– Polgármesteri fogadóórámon több mozgássérült is felkeresett azzal a problémával, hogy a korábban meglévő súlyadómentességük megszűnt a tavalyi törvénymódosítások miatt – mondta el lapunknak Tállai András, Mezőkövesd polgármestere és országgyűlési képviselője. A szigorítás a politikus szerint az országban 100–150 ezer családot érint. A képviselő a régebbi szabályozás visszaállítása érdekében indítványt adott be az Országgyűlés költségvetési bizottságához, ahol a kezdeményezést elutasították. A parlament plenáris ülésén is leszavazták a kormánypártok a törvénymódosítást. Figyelemre méltó azonban, hogy négy szocialista képviselő támogatta azt, míg Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tartózkodott a voksolásnál.

Mindent a gyerekvédelem érdekében: a pedofilok kapják a legsúlyosabb büntetéseket