Félremagyarázták a hazai állatorvost?

Egy brit lap szerint Magyarország hivatalosan elismerte, hogy részese lehetett az év elejei angliai madárinfluenza-járványnak. Ám az agrártárca szóvivője szerint csak félremagyarázták a főállatorvos-helyettes nyilatkozatát.

Dénes Zoltán
2007. 05. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét Magyarország felelősségét vetette fel tegnap egy brit lap az év elejei angol madárinfluenzával kapcsolatban. A brit The Sunday Telegraph vasárnapi cikkében közölte, hogy Bognár Lajos országos főállatorvos-helyettes lehetségesnek tartotta, hogy a vírus már benne volt egy vágásra küldött pulykatenyészetben, de a fertőzés még csak a lappangási időszakban járt, s nem produkált látható tüneteket. A lap csak elméleti felvetésként kérdezte Bognár Lajostól, hogy megfertőzhet-e élő állatot feldolgozott termék, amire ő nyilván azt mondta, hogy elméletileg lehetséges, de ez gyakorlatilag elképzelhetetlen – tájékoztatta lapunkat Dékány András, az agrártárca szóvivője.
Az illetékes angol szakminisztériumnak (DEFRA) a madárinfluenza-ügyben áprilisban kiadott jelentése meglehetősen homályosan fogalmazott – az addig is vallott hivatalos brit álláspontnak megfelelően – Magyarországot jelölve meg a februári angliai madárinfluenza-járvány legvalószínűbb forrásaként, elismerve ugyanakkor, hogy a magyar eredetre közvetlen bizonyíték nincs. A jelentésben is szerepelt az a lehetőség, hogy a vírus „tünetmentesen fertőzött” magyar pulykaállományból származhatott.
A hazai szakhivatalok, illetve az agrárminisztérium többször igyekezett e vádakat cáfolni. Ennek érdekében már február végére elkészítettek egy jelentést, amelyben részletesen taglalták a magyarországi érdekeltségekkel is rendelkező Bernard Matthews nevű brit baromfitenyésztő és -feldolgozó cég hazai árubeszerzési és -feldolgozási gyakorlatát. E kutatás eredményeként jelentette ki már akkor Süth Miklós országos főállatorvos, hogy kizártnak tartja, hogy hazai termékek fertőzték meg az angliai telepet. A tegnapi The Sunday Telegraph cikke is megjegyzi, hogy hivatalos magyar részről eddig kategorikusan cáfolták a vírus magyarországi eredetének lehetőségét. Ezért is tűnhet furcsának Bognár Lajos országos főállatorvos-helyettes állítólagos közlése. Különösen érdekes lenne az eredeti nyilatkozat, tekintettel arra, hogy a hazai hivatalok által tavaly novemberig visszamenőleg összegyűjtött, a két ország közötti export- és importforgalom teljes dokumentációját tartalmazó jelentése szerint a sárvári székhelyű SáGa Foods – amelynek tulajdonosa Bernard Matthews – baromfi-beszállítói kizárólag a Nyugat-Dunántúlon találhatók, ahol nem volt madárinfluenza-fertőzés. A jelentés bemutatásakor az agrártárca szóvivője nem tartotta kizártnak, hogy az angol érdekszervezetek és a különböző politikai csoportosulások nyilatkozatainak hátterében a piaci versenyelőny megszerzése, illetve a károk elkerülése áll. Dékány András most is hangsúlyozta, hogy továbbra sem szeretnének a sajtón keresztül üzengetni, de elmondta: tudakozódott Bognár Lajosnál az interjú körülményeiről, aki lényegében azt állította, hogy félremagyarázták mondatait, vagy legalábbis más kontextusba helyezték. Mint mondta, Bognár egy elméleti felvetésre válaszolta a lap által idézetteket, de azt is jelezte, hogy az elmélet helytállóságához, miszerint feldolgozott termék megfertőzhet élő állatot, arra lett volna szükség, hogy a hőkezelt szárnyast megetessék a helyi pulykákkal. Tehát ez gyakorlatilag lehetetlen.
A brit vállalat kelet-angliai pulykatelepén egyébként februárban 159 ezer szárnyast öltek le, miután a vizsgálatok a telepen a madárinfluenza H5N1 vírustörzsét mutatták ki. A fertőzés után pár nappal ugyancsak egy angol lap kezdett találgatásokba, akkor a The Sunday Times írta azt, hogy Bernard Matthews kecskeméti vágóhídról vitt a suffolki feldolgozóba pulykahúst, ami megfertőzhette az angliai telepét. A magyar jelentés szerint ugyanakkor hazánkból a szigetországba nem szállítottak élő állatot, csupán emberi fogyasztásra alkalmas, hőkezelt, panírozott baromfiterméket és pulykamell filét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.