Gyorsabban nő a szlovák fizetés

Csehország vagy Szlovákia növekedési adatait figyelembe véve a versenytársak tartósan gyorsabb bővülést produkálnak Magyarországnál – nyilatkozta lapunknak Philip Hemmings. Az OECD magyarországi delegációjának vezetője szerint ha a szükséges reformokat nem hajtja végre a kabinet, akkor a magyar gazdaság fejlődése hosszú távon is elmarad majd a lehetséges ütemtől.

Szabó Eszter
2007. 05. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Önök szerint Magyarország mikor tudja bevezetni a közös európai valutát, az eurót?
– Ez attól függ, hogy a konvergenciaprogramban megfogalmazott célkitűzések hogyan valósulnak meg, sikerül-e végrehajtani a szükséges szerkezeti reformokat. Úgy gondolom, hogy az euró előszobáját jelentő ERM–II. árfolyamrendszerhez Magyarország 2010-ben vagy 2011-ben csatlakozhat. A konvergenciaprogram következetes végrehajtása esetén a forintot 2012-ben vagy 2013-ban válthatja fel az euró.
– Jelentésük szerint a bevételnövelő és kiadáscsökkentő intézkedések idén és jövőre visszafogják a magyar gazdaság növekedését, a 2008 utáni ütem pedig kérdéses. Melyek azok a kockázatok, amelyek a későbbi fejlődést övezik?
– Egyaránt látunk felfelé és lefelé mutató kockázatokat a 2008 utáni magyar növekedésben. Amenynyiben a konvergenciaprogramban lefektetett lépések megvalósulnak, akkor a befektetők továbbra is folytatják beruházásaikat Magyarországon. Amennyiben viszont a költségvetési reformokat nem hajtja végre következetesen a kabinet, akkor a hiány is jelentős marad, a magas deficit pedig nem tudja csökkenő pályára állítani az államadósságot. Ebben az esetben a magyar gazdaság növekedése nemcsak rövid, de hosszú távon is elmarad a lehetséges ütemtől.
– Hogyan látják most Magyarország helyzetét és lehetőségeit a térség többi országához viszonyítva?
– Csehország vagy Szlovákia gazdasági növekedési adatait figyelembe véve meglehetősen kiábrándító a magyar helyzet, hiszen a versenytársak tartósan gyorsabb gazdasági bővülést produkálnak Magyarországnál, s a fizetéseik is gyorsabb ütemben közelítenek az uniós szint felé. Ez idén és jövőre bizonyosan így marad, de reménykedjünk, hogy nem tart örökké.
– Önök többször hangsúlyozták, hogy a reformokat ki kell terjeszteni az önkormányzatokra is, ahol meg kell változtatni a költségvetési és finanszírozási rendszert. Elérhetők-e a 2008-as és 2009-es kormányzati célok az önkormányzati rendszer átalakítása nélkül?
– Az eddigi szigorító intézkedések is érintették már az önkormányzatokat. Tény, hogy számos tennivalót tartunk még szükségesnek ebben a szektorban. Olyan rendszert javasolunk kiépíteni, amely a hatékonyságuk javítására és a megtakarításaik növelésére ösztönzik az önkormányzatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.