(Pozsony)
A kormányfő azt is szeretné, ha a 19 százalékos áfakulcsot 10 százalékosra mérsékelhetné olyan termékek esetében, mint a sajtó, a tankönyvek, az internetszolgáltatás. A szlovák gazdaság lehetőségei szerint pedig a későbbiekben az élelmiszerárakra is sor kerülhetne. Közben Fico egyik pénzügyi főtanácsosa arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy a szárnyaló szlovák gazdaság elbírna egy általános adócsökkentést is, nevezetesen a jelenlegi 19 százalék helyett csak 16 százalékos személyi jövedelemadót fizetnének a természetes és a jogi személyek már a 2008-as esztendőben. Mindeközben Robert Fico ragaszkodik ahhoz, hogy Szlovákia 2009-ben bevezesse az eurót és kiépítse a „szociális jóléti államot”.
A szakértők nem győzik kapkodni a fejüket. Mert azt még csak megértenék, hogy Fico jó politikai taktikai érzékkel „hergeli” az ország lakosságának többségét: a munkanélkülieket és azokat, akik az országos átlagbérszint alatti jövedelemhez jutnak csak (a munkavállalók csaknem 70 százalékát), ostorozva a korábbi kormány által liberalizált árpolitikát. Azt azonban már nem tudják megfejteni, miként képzeli el a kormányfő a szociális kiadások növelését, párhuzamosan a költségvetési bevételek csökkentésével, s mindezt együtt az euró bevezetéséhez szükséges szigorú költségvetési fegyelemmel. Merthogy Fico árcsökkentő terveinek van alapja, hiszen Szlovákiában az üzemanyagárakba beépített forgalmi adó a legmagasabb az EU-hoz újonnan csatlakozott országok között. A monopolhelyzetben lévő Gázművek Rt. többségi – 51 százalékos – tulajdonosa pedig az állam, amely tavaly például csak osztalékként több mint 10 milliárd koronás (mintegy 75 milliárd forintos) költségvetési bevételt könyvelhetett el. Vagyis lenne miből csökkenteni az árakat. Az állam bevételei azonban a szlovák pénzügyminisztérium számításai szerint 25–30 milliárd koronával is csökkenhetnének, ha az állam csak az EU által előírt minimális forgalmi adót szedné be az üzemanyagárakból, és 50 százalékkal csökkentené a gázművek nyereségét. Szlovákiában azonban ez igen nagy összeg, hiszen a költségvetés éves bevételének a 10 százalékáról lenne szó. Ugyanakkor tudni kell, hogy Ficóéknak nem csak a szociális ígéretek betartására nincs pénzük. Az egészségügyből például közel ötmilliárd korona hiányzik, ami – éppenséggel – már az idén azt eredményezheti, hogy a költségvetési hiány meghaladja a három százalékot, akkor pedig nem lesz az euró fizetőeszköz 2009-ben Szlovákiában. A szakértők többsége ezért egyértelműen állítja, hogy Robert Fico árcsökkentő bejelentései csupán politikai marketingfogásnak számítanak.
A szakértők járhatóbbnak tartanák az adócsökkentést, hiszen Szlovákia gazdasága tényleg szárnyal – az idén 10 százalékos GDP-növekedést várnak az elemzők –, szinte „beruházási boomot” él át az ország. Ugyanakkor még mindig 10 százalék feletti a munkanélküliség, vannak régiók, ahol évek óta nincs semmilyen fejlesztés, vagyis: ha több pénz maradna a gazdaság szereplőinél, további munkahelyteremtő beruházásokkal lehetne ellensúlyozni az adó csökkenéséből származó költségvetési kiesést.

Mindent a gyerekvédelem érdekében: a pedofilok kapják a legsúlyosabb büntetéseket