Hitel helyett előretör a lakáslízing

Dénes Zoltán
2007. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ingatlanlízing előretörésének éve volt a tavalyi: egy év alatt 70 százalékkal nőtt a finanszírozás összege, összességében meghaladta a 110 milliárd forintot. – Noha hivatalosan 1997 óta létezik hazánkban ingatlanlízing, az első években az ingatlanfinanszírozás alig egy-két százalékát tették ki ezen ügyletek, s komolyabb növekedés csak az elmúlt három-négy évben indult meg – tájékoztatta lapunkat Gazsi Júlia, a Magyar Lízingszövetség ingatlanbizottságának vezetője. Az első negyedévben a lakásfinanszírozás már a teljes ingatlanlízing- kihelyezések 23 százalékát tette ki, értéke elérte a 6,6 milliárd forintot.
A lízingszövetség várakozásai szerint 2007-ben a tavalyihoz képest 15–20 százalékkal növekedhet a lakáslízing aránya. Gazsi Júlia szerint ezen a téren is erősebbé vált a verseny, ami a lízingkonstrukciók olcsóbbá, rugalmasabbá válásához vezetett. – Ez – fűzte hozzá – vonzóvá tette a hazai kis- és középvállalatok számára a lízingelés lehetőségét, de egyre inkább nő a lakosság érdeklődése is. Hozzátette: egyáltalán nem véletlen, hogy a tőkehiánynyal küzdő mikro- és kisvállalkozások keresik ezt a konstrukciót, hiszen a lízing az egyik legkedvezőbb finanszírozási forma, mivel a hitelnél alacsonyabb önerőt követel meg, ráadásul adóelőnyei sem elhanyagolhatók.
Kérdésünkre Gazsi Júlia kifejtette, hogy nem jobb vagy rosszabb alapon szoktak a jelzáloghitel vagy a lakáslízing mellett dönteni, ez inkább az ügyfél igényein múlik. Vagyis konkrét adottságok alapján előre eldönthetik, hogy mely finanszírozási konstrukciót választják, így például nyilván a hitel mellett dönt az, aki a lakásvásárláshoz valamilyen állami támogatást is igénybe vehet, s a lízing mellett az, aki nem számíthat ilyesmire. Ugyanakkor – mondta a szakértő – a lakáslízing új lakás vásárlása esetén akár az előbbi vásárlói csoportnak is kedvezőbb kondíciókat kínálhat a hitelnél. Véleménye szerint az erőteljesebb verseny miatt a költségek szempontjából mára közel kerültek egymáshoz a banki konstrukciók és a lízingelési feltételek, ezért a lakosság főként az egyedi akciós hirdetések vagy a számlavezető bankjához való ragaszkodás alapján dönt. A lakáslízing előretörése nyomán tavaly megjelent nullaszázalékos önerős lakáshoz jutási lehetőségről szólva hozzátette: ezen ajánlatok csak új lakás vásárlása esetén érvényesek, s kizárólag olyan ügyfelek élhetnek velük, akik a pénzintézetek kockázatelemzése alapján megfelelő bérrel rendelkeznek a részletek fizetéséhez, vagyis a szűkebb pénztárcájúaknak e lehetőség továbbra sem jelenthet megoldást. Szakértők szerint a lakáslízingre egyébként is az a viszonylag magas jövedelmű réteg lehet vevő, amelyik megtakarítását inkább másra fordítja, esetleg a vonzó hozam reményében befekteti.
A lakáslízing fő előnyének a testreszabhatóságot és az önerő nélküli finanszírozási lehetőséget tartják. A zárt végű lakáslízing-szerződés esetén a lízingbe vevő a lakás tulajdonjogát az utolsó havi díj és a kapcsolódó egyéb költségek megfizetése után szerzi meg, addig az ingatlan a lízingelő nevén fut. A nyílt végű pénzügyi lízing esetében a lakáslízingelőnek csak a futamidő végén kell döntenie arról, hogy megvásárolja-e maradványértéken az ingatlant saját nevére, vagy átengedi a lehetőséget másnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.