Kevesebb megrendelést kap az építőipar

Úgy tűnik, tényleg csak az időjárás segített az év első két hónapjában az építőiparon, hiszen márciusban már csak alig fél százalékkal bővült az építőipari termelés a februári 3,5 százalékos havi növekedés után. Emellett az építőipari cégek által márciusban kötött új szerződések értéke és száma 44 százalékkal volt kisebb az előző év azonos időszakához képest.

Dénes Zoltán
2007. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Márciusban 4,7 százalékkal emelkedett az építőipari termelés az előző év azonos időszakához képest, míg az év első három hónapjában a termelés 3,3 százalékkal haladta meg a tavalyi, első negyedévi szintet – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Tavaly márciusban azonban ennél lényegesen jobb adatok láttak napvilágot: az építőipari termelés volumene 13,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, s 5,1 százalékkal volt magasabb a 2006. februárinál. Vagyis láthatóan erőteljesen viszszaesett az építőipari termelés növekedésének üteme.
A KSH gyorsjelentése szerint az idei növekedést már csak a híd- és útépítéssel foglalkozó, 50 főnél nagyobb létszámot alkalmazó szervezetek termelésének bővülése okozta, hiszen e körben egyötöddel nagyobb növekedés tapasztalható a bázisidőszakhoz képest. Ezzel szemben figyelemre méltó, hogy az épületek építésére vonatkozó adat – ide tartoznak a lakások is – 6,8 százalékkal csökkent, a szerkezetkész épületek építése lényegében a tavalyi szinten stagnált, az épületgépészeti szerelés 10 százalékkal, a befejező építésé pedig 5,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az építőipar március végi szerződésállománya egyharmaddal volt kisebb, mint egy évvel korábban. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződések állománya egy százalékkal, az egyéb építmények – utak, hidak, vasút – építésére kötötteké 45 százalékkal volt kisebb a tavalyi azonos időszakénál. Tehát a következő időszakban várhatóan már az egyéb építményekre vonatkozó rendelések sem tudják kisegíteni az építőipart a kátyúból. Tavaly márciushoz képest az építőipari tevékenység költségalapon számított árai 8,4 százalékkal, ezen belül a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének ára 9 százalékkal nőtt.
A Buildecon tanácsadó cég tegnap kibocsátott elemzése szerint a hazai építési piac jelenlegi legstabilabb része a nem lakás célú magasépítés. A szakértők 2009-ig nem számítanak a hazai lakásépítések növekedésére, ugyanakkor a lakásfelújítások értéke emelkedhet. Az építési piac 2009-ig – a makrogazdasági trendeket is figyelembe véve – igen szerény bővülésre számíthat. Az építőipar versenyfeltételei nehezebbé válnak, némi átrendeződés is várható a piacon. Tovább erősödik viszont az építési anyagok és termékek kivitele a keleti térségek felé, s számítani lehet az építőipar növekvő exportjára is. A 2013-ig tartó időszakban pedig a második Nemzeti fejlesztési terv forrásai indíthatnak el olyan beruházásokat, amelyek munkát jelentenek az iparágnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.