Kitartó tavaszi fagy a Baltikumban

Oroszország már rájött, nem érdeke, hogy fenntartsa az Észtországot sújtó nem hivatalos gazdasági korlátozásokat – nyilatkozta lapunknak magyarországi látogatásán Ene Ergma, az észt parlament elnöke. A politikus szerint ennek ellenére nem valószínű, hogy enyhül a feszültség a két ország között.

Ágoston Zoltán
2007. 05. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre növekedni fog a politikai nyomás Tallinnra a decemberben parlamenti választások elé néző Oroszország részéről. Az orosz választási hadjáratnak amúgy is jellemzője, hogy egy kijelölt külső ellenséget céloz meg ahelyett, hogy az ország belső problémáival foglalkozna, mondta a jövőt feszegető kérdésünkre az észt törvényhozás, a riigikogu vezetője. A gazdaság azonban máshogy reagált. Azóta ugyanis, hogy a hónap első felében a Kreml ötven százalékkal korlátozta a vonaton szállított termékek exportját, az orosz üzleti élet belátta, a saját érdekeinek is árt az Észtország szállítási útvonalait és stratégiai jelentőségű kikötőit érintő zárlattal. Moszkva ezért kezdi újra normalizálni szállításait.
A problémák okát a politikus asszony abban látja, hogy az orosz külpolitika mindmáig nem szabadult meg attól a gondolattól, hogy a szovjet birodalom széthullásáért a balti államokat tegye felelőssé. Oroszországot fájdalmasan érte a balti államok kiválása és gyors integrációja a NATO-ba és az Európai Unióba. Ezért fontos, hogy az EU-tagországok ne huszonhét különböző szólamban hallassák hangjukat, és hogy semmilyen európai állam ne élvezzen kiváltságos viszonyt Oroszországgal, mondta Ene Ergma felvetésünkre, miszerint Észtország vétót emelne-e a nemrég elhalasztott EU–orosz partnerségi szerződés ellen.
Tallinn-nak egyébként nincs kifogása az elköltöztetett emlékmű ellen, de elutasítja, hogy azt az Észt-országban élő nemzetiségek közötti gyűlöletkeltésre használják fel, ami a orosz ajkúak társadalmi integrációját is veszélyezteti, szögezte le a politikus asszony. A két ország közötti feszültség szerinte csak akkor oldódhat, ha Moszkva elismeri, megszállóként vonult be balti szomszédja területére 1940-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.