Kormányzási pótlék

2007. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedvenc szavai vannak a hazai, magát baloldalinak nevező konglomerátumnak, és ezek az évtizedek alatt mit sem változtak. A szocialista szakszókincs arzenálja többnyire a mozgással, lendülettel, változtatással, a pártban, s annak üstökös-, illetve hérosszerű aktuális vezetőjében való feltétlen bizalommal vannak szoros összefüggésben. Ilyenek például a haladás, haladó, reform, párbeszéd és az előre szavak.
Előre! Milyen archaikusan pártállami bukéja lett e szónak az idők folyamán. Sportegyesületeket, úttörőcsapatokat, gyárakat, téeszeket szerveztek erre a hívó szóra, oly tömören, lényegretörően fejezte ki a haladó életérzés kvintesszenciáját, amely a gyors materiális és ideológiai fejlődésben látta a szocialista embertípus igazi hivatását. Előre hozni valamit tehát annyit tesz, mint még gyorsabban haladni a reformok útján.
Az előre szó mágikus ereje miatt is felettébb érthetetlen, miért esnek egyik hisztériából a másikba a műbaloldalon, ha valaki az előre hozott választásoknak akár csak a lehetőségét is megpengeti. Felfoghatatlan ez a babonás félelem az MSZP és az SZDSZ háza táján, hiszen a földgolyó fejlettebb felén ez a világ legtermészetesebb dolga, ha a társadalom, a parlament, netán maga a hivatalban lévő kormányzat úgy találja: meg kell reformálni a kormányzati, parlamentáris összetételt. Az előre hozott választás és a reformok, a progresszivitás tehát megférnek egymással a társadalmi párbeszéd jegyében.
De érthetetlen más okokból is a páni rettegés az utódpárt(ok) soraiban. A legtisztább forrásból, magától az ez idáig még hivatalban lévő miniszterelnöktől tudjuk, hogy a „békés többség” mindenképpen a jelenlegi koalícióval van. Márpedig ebből logikusan következik, hogy mondhatnak bármit a gonosz közvélemény-kutatások, ha ismét az urnákhoz hívná a lakosságot a Párt, percnyi habozás nélkül tódulnának a szavazófülkékbe, hogy voksaikkal támogassák a jelenlegi kormányt. A szocialista politikusok színe-java – Lendvai Ildikó frakcióvezetőtől Simon Gábor országos választmányi elnökig – magabiztos. Mondják is, hogy mindenki magáévá tette a „Gyurcsánnyal, a reformmal – tűzön, vízen át” jelszavát, és töretlenül támogatja a kormányzat újabb és újabb vízióit.
Ha viszont így van, miért fosztanák meg magukat és lelkes, állítólag soha nem apadó táborukat egy, a 2006-osnál lényegesen magabiztosabb, új diadaltól? Nem elhanyagolható mellékelőny: a nagyobb parlamenti többség birtokában oldottabb légkörben tudnák a ki tudja, hányadik népkopasztó reformjukat abszolválni a szocialista internacionálé még nagyobb dicsőségére. Hogy tovább erősítsük az argumentációt, a nemzetközi élet számtalan példával szolgál arra, hogy az előre hozott választás bevett gyakorlat. Nemsokára még Ukrajnában is sor kerül ilyen aktusra. Nagy-Britanniában egyenesen általános már hosszú idő óta, hogy a kormánypárt egy-két évvel az ötéves ciklus letelte előtt rendeli el a parlamenti választást. Ez utóbbi államalakulat szokásrendszere különösen csábító lehetne Gyurcsány és köre számára, hiszen a kormányfő-pártelnök ájult csodálattal viseltetik Tony Blair bukott prime minister minden rezdülésével kapcsolatban.
Nem tudni, hogy a lihegve tisztelt angolszász példa tetszett-e meg Gyurcsánynak, vagy sikerült kilépnie a való világba virtuális és védett elefántcsonttornyából. Mert kezd úgy viselkedni, mintha közelgő országgyűlési választásokra készülne. Azt természetesen kizárhatjuk, hogy a mind szélesebb néptömegek óhaját szívlelte volna meg. Még valószínűtlenebb, hogy az ellenzéki pártok okfejtései hatottak volna rá. Ki tudja, lehet, hogy a csak geológusok által érzékelhető mélyrétegekből megszólalt maradék lelkiismerete, s ráérzett: az MSZP–SZDSZ által elkövetett agresszív dilettantizmusok, súlyos kártételek töredékéért is lemondanak a kormányok, ha nem akarnak közösséget vállalni forró égövi banán- és kókuszdió-diktatúrák politikai gyakorlatával.
A multi-miniszterelnök mindenesetre újabban számos jelét mutatja egy olyan politikusnak, aki gőzerővel szervezi kampányát, mert készül a parlamenti választásokra. Egyre-másra verbuválja a rá még mindig kíváncsi állampolgárokat a legkülönbözőbb utcai, szabadtéri eseményekre, ahol egy harcias ellenzéki politikus egész eszköztárát felvonultatva, emelt hangon győzködi hallgatóságát a jobboldal fasizálódásáról és az összetartás fontosságáról. A nehezen kihámozható apropójú Duna-parti antirasszista kirohanásán például azt kiabálta: „Eljön még a mi időnk!” Ergo: még mindig nincs itt. További konklúzió: majd itt lesz, ha a politikai élet úgy alakul. Parlamentáris demokráciákban pedig az idő kerekén nagyot fordító eseményt úgy hívják: országgyűlési választás. Gyurcsány túlfűtött tónusban azt is mondta, csalódni fog az ellenfél, mert ismét veszíteni fog a választáson. Vagyis napnál világosabb – szűrhették le a külföldi elemzők is –, választás lesz itt, akárki meglássa. Annál is inkább valószínű az elfogulatlan szemlélő számára egy ilyen forgatókönyv, mivel Nyugaton ez tényleg így szokás. Ha egy kabinet elveszti a helyhatósági választásokat, leszavazzák egy népszavazáson, elveszti a társadalom többségének a támogatását fontos kormányzati lépések előtt, a gazdasági csőd szélére lavírozza az országot, vagy egyszerűen annyi a korrupciós államigazgatási botrány, hogy az már tovább nem vállalható, akkor egy kormány – persze nem egy kelet-európai féldemokráciában – lemond. Teszi ezt nem pusztán romantikus morális megfontolásokból, hanem a praktikum okán. Egy demokratikus államot tudniillik a közös érdeken kívül a társadalmi bizalom tart szorosan egybe. Ha ez súlyosan sérül, vagy megszűnik, törvényszerűen kormányozhatatlanná válik bármely ország – s ezt egy demokratikus, a nemzeti konszenzusban érdekelt politikai erő sosem akarhatja. Így a lemondás menetrendszerűen be is következik. A totális bukást ugyanis nem érdemes megvárni egy demokráciában, különben a kormányfő nem csupán saját politikai karrierjét áldozná föl, hanem évekre lenullázná az őt küldő pártok választási esélyeit. Így, ha valaki esetleg magától szabódna is, a mögötte álló politikai erők rászorítják a döntésre – saját, jól felfogott érdekükben. Gyurcsány Ferenc jelenleg abban a fázisban van, hogy egész metakommunikációja, gesztusrendszere egy közelgő választásra utal. A magas hőfokú deklamálás, a politikai alternatíva folyamatos ostorozása olyan elemek, amelyeket kampány idején szokás előhúzni. A táborszámláló seregszemlék szintén a választások közeledtével válnak aktuálissá, hisz mindig kell egy olyan esemény, amely nem hagyja kihunyni a harci tüzet a hívekben. Ugyanezt a képzetet erősíti, hogy a milliárdos egyre hangsúlyosabban csak saját, egyelőre még kitartó törzsrajongóihoz intézi militáns szónoklatait, s nem törődik azzal: mindenki mást maga ellen hangol. A biztos szavazók effajta mobilizálása a kampány végső fázisában szokásos, bár akkor sem célszerű.
Jöhet erre a közbevetés: Gyurcsány kormányzás helyetti pótléknak használja a permanens kampányt. Ez azonban nem érvényteleníti, hogy akaratlanul is a választásokat sietteti a jelenlegi kormányfő. Amitől neki sem szabad megijednie. Hogy saját szavait idézzük: nem kell félni, nem fog fájni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.