Lappangó államcsíny?

A koalíció az erőszakos hatalomátvétel előkészítéséről, az ellenzék pedig a régóta várt megtisztulás kezdetéről beszél Kijevben. Egy azonban bizonyos: egyre feszültebb a politikai helyzet az ukrán fővárosban. Az alkotmánybíróság épületének a megszállása és az egy hónapja kinevezett főügyész, Szvjatoszlav Piszkun felmentése ismételten felszította az indulatokat.

Székely Gergely
2007. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Ungvár)
A történtek hírére az éppen Krímen tartózkodó Viktor Janukovics kormányfő és a Szlovákiában tárgyaló Olekszandr Moroz is azonnal megszakította programját, hogy mielőbb hazatérjen. Janukovics estére rendkívüli kormányülést hívott össze, Viktor Juscsenko államfő pedig az erőszakszervezetek vezetőit rendelte magához.
Tegnap reggel az államvédelem tagjai megszállták az alkotmánybíróság épületét, hogy megakadályozzák azoknak a bíróknak a bejutását, akiket korábban Viktor Juscsenko felmentett tisztségükből, de azok nem hajlandók elfogadni az államfő döntését. Felmentésükre azonban hamar megérkezett a Berkut rohamosztag a belügyminiszter, Vaszil Cusko vezényletével és rendet teremtettek az épületben.
A Régiók Pártja (PR) azonnal kemény hangú közleményben reagált a történtekre, figyelmeztetve az államfőt a várható következményekre. A PR szerint az utóbbi napok eseményei arra utalnak, hogy Juscsenko a hatalom kisajátításának erőszakos útját választotta. Julija Timosenko legközelebbi munkatársának, Olekszandr Turcsinovnak, a nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkárának első helyettesévé, Valerij Heletejnek az államvédelmi főosztály vezetőjévé való kinevezése, illetve a főügyész menesztése arra enged következtetni, szögezi le a közlemény, hogy az államfő és környezete a hatalom erőszakos úton történő kisajátítására tör.
Nem zárja ki a konfliktus megoldásának erőszakos lehetőségét Mihajlo Pohrebinszkij politológus sem, aki szerint az államfő már kimerítette azokat a félig törvényes eszközeit, amelyekkel hatást gyakorolhatott a politika szereplőire, így mindenképpen váltania kellett. Andrij Jermolajev politológus határozottan elveti az erőszakos megoldás lehetőségét. Szerinte a Juscsenko által szorgalmazott párbeszéd nem vezetett eredményhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.