„Magukkal fogjuk megzsírozni a földet”

Az ötvenhét évvel ezelőtt létrehozott tizenhárom hortobágyi zárt kényszermunkatábor egyikében, Ebesen a nemrég folytatott földmunkák során emberi csontmaradványok kerültek napvilágra. A csaknem tízezer kitelepített közül sokan élnek még, akik gyerekként szenvedték meg a Rákosi-féle kommunizmus „áldásait”. Jeszenszky Iván hétéves volt, amikor családjukat kitelepítették Ebesre. Édesanyja a kibírhatatlan körülmények miatt öngyilkosságot követett el. Az ismeretlen helyen elhantolt ártatlan áldozatok – köztük volt édesanyja – feltételezett földi maradványainak szimbolikus újratemetését tervezi Jeszenszky Iván – a Kitelepítettek dokumentumregény szerzője – az ebesi Széchenyi Ferenc Tájmúzeum területén.

Stefka István
2007. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Méltatlanul kevés szó esik arról a csaknem tízezer emberről, akit 1950. június 23-tól kezdődően elhurcoltak lakóhelyéről a Hortobágyra és a Nagykunságra zárt munkatáborokba. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a szovjet Gulag mintára kialakított, fegyveresekkel őrzött munkatáborokat máshol nem létesítettek, például Recsken, Tiszalökön, Dunapentelén (Sztálinváros), és sorolhatnánk, ami további tízezreket érintett. Mindenesetre az ellenségkép megteremtéséhez nagyban hozzájárult Révai József Ki a reakciós? című cikke 1946 júniusában a Szabad Nép hasábjain, amiben a többi között kifejtette, hogy a reakciós egyén megegyezik a kommunistaellenes egyénnel. A Saád József szerkesztette – aki gyerekként maga is kitelepített volt – Telepessors című dokumentumkönyvből nemcsak a zárt táborok célját, jellegét ismerhetjük meg, hanem azt is, hogy konkrétan ki számított ellenségnek Magyarországon. A feleletet maga a Magyar Kommunista Párt 1946. szeptemberi III. kongresszusa adta meg: a levitézlett, földjüket vesztett nagybirtokosok, a nagytőkések, az urakkal szövetkező zsírosparaszt réteg, a felső papság, a régi tisztviselői kar, az üzlettulajdonosok, a csendőrök, a katonatisztek és így tovább.
A tömeges bosszúállás, a büntető rendteremtés, a sztálini módszer alkalmazása az 1949-es választások után a Magyar Dolgozók Pártjának korlátlan hatalomra jutásával kezdődött. Az előbb említett ellenségkép bővítéséhez a külpolitikai eseményt a Tájékoztató Iroda 1949-ben hozott határozata szolgáltatta Jugoszlávia ellenséggé nyilvánításával. Az új hatalom a világháborús hisztéria összeütközésének helyszínét a déli és a nyugati határövezetekben jelölte meg, ezért tizenöt kilométer mélységű határsávot alakított ki, ahová csak különleges engedéllyel lehetett belépni. Ez érintette a többi között Baranya megye 131, Bács-Kiskun megye 22, Somogy megye 43, Győr-Moson-Sopron megye 79 községét, valamint Kőszeget, Mosonmagyaróvárt, Sopront és természetesen Budapestet. Rákosiék a nemkívánatos személyek elhurcolásával az Államvédelmi Hatóságot és a rendőrséget bízták meg. Az ÁVH hálózati főosztályánál hat alosztály foglalkozott a belső reakció elleni harccal. Az egyik alosztály a kulákreakció és a kulákszabotázs elleni küzdelemre szakosodott. 1953-ban már
45 521 ügynök volt az ÁVH alkalmazásában. Az összes őrizetbe vett személy közül 750 189-et – börtönből szabadultak, internáltak, kitelepítettek, rendőrhatósági felügyelet alatt állók –, tehát jelentős részüket 1953-ig az ügynöki munka során tartóztatták le. A Kitaszítottak című kétkötetes dokumentumkönyvben Jeszenszky Iván szerkesztésében erről a korról mások mellett Hantó Zsuzsa, D. Bozsó Éva, Takács János, Füzes Miklós írnak levéltári kutatásaik és személyes tapasztalataik alapján.
A kitelepítettek munkatáborait a Hortobágyi Állami Gazdaságok 57 623 holdjában találták meg, ami egyúttal a kommunista „természetátalakítás” egyik legfontosabb színhelye is lett. Az ősgyep feltörésével szántóföldi művelést erőltettek, és megpróbáltak meghonosítani olyan tájidegen kultúrnövényeket, mint például a gyapot és a rizs. Az első jelentős kitelepítés 1950. június 23-án éjszaka kezdődött, majd 1951-ben, 1952-ben és 1953-ban folytatódott. A családostul elhurcolt emberek ingó és ingatlan vagyonának egy részét elárverezték, szabad rablást engedélyeztek, vagy a párt és a tanácsi szervek tulajdonába kerültek. A hortobágyi zárt területen 13 tábort alakítottak ki: Árkus, Borsós, Borzas (Mihályhalma), Ebes, Elep, Erzsébetmajor, Kormó-puszta, Kócs-puszta, Kónya-tanya, Lászlómajor, Lenin–tanya, Tedej és Tiszaigar. Tizenkét állami gazdaságban több mint 8000 kitelepített és kényszertartózkodásra kötelezett személyt helyeztek el. A telepesek istállókban, hodályokban, barakkokban laktak, amelyeknek rendbehozatala az ő feladatuk volt. Őrzésüket külön e célból szervezett, úgynevezett „K” rendőrőrsök végezték. A téli hideg, a nyári forróság, a kemény munka, a hiányos táplálkozás, a zártság főként a legyengült idősek és a nagyon fiatalok között szedte áldozatait.
A megpróbáltatásoknak időlegesen Sztálin halála és Nagy Imre miniszterelnökké választása vetett véget, amikor is az 1953. június 26-i minisztertanácsi határozat az internálás és az internálótáborok megszüntetése mellett a hortobágyi zárt táborok feloszlatásáról is rendelkezett. 1953 őszén a munkatáborokat megszüntették úgy, hogy az ott fogva tartottak rehabilitálását nem végezték el, hanem egyszerűen szélnek eresztették őket. A déli határsávból és több városból azonban nagy részüket kitiltották, sokan földönfutóvá váltak. Öszszességében a Nagy Imre-féle közkegyelem a rendőrhatósági őrizet alá helyezés intézményének megszüntetéséről, valamint a kitiltások feloldásáról szóló minisztertanácsi határozat végrehajtása több mint 750 ezer személyt érintett, családtagjaikkal együtt több mint egymillió embert.
Ebesen az 1997-ben felállított emlékmű őrzi a munkatáborokba hurcoltak emlékét. Az ötvenes években elkövetett törvénysértések azonban számos esetben még élnek, mert a zárt táborokban elhunyt ártatlan áldozatok rehabilitálása nem történt meg. Emiatt Jeszenszky Iván elmarasztaló kérvényt adott be 2005-ben Magyarország ellen a strasbourgi Emberi Jogok Bíróságára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.