Az egykori amerikai védelmi miniszterhelyettes volt az iraki háború fő ideológusa. Új pozíciójában, bankelnökként hatalommal való visszaélés gyanújába keveredett, amikor eljárt szeretője előmenetele és mesés fizetése érdekében. A bank európai részvényesei, akik kinevezése óta ellenérzéssel figyelték a világszerte népszerűtlen Wolfowitz tevékenységét, az ügy nyilvánosságra kerülése óta minden követ megmozgattak eltávolításáért. Az intézmény munkatársait tömörítő szervezet is így foglalt állást.
A Világbank igazgatótanácsa – amely megfelelő jogosítványokkal rendelkezik eltávolítására – kedden hallgatta meg Wolfowitzot. Az elnök itt azt igyekezett bizonyítani, hogy kinevezését követően az etikai bizottság útmutatásai alapján intézte a partnerével kapcsolatos ügyeket, akit áthelyeztek a külügyminisztérium egyik alapítványához, ahol azonban továbbra is a Világbankból kapta a fizetését, amely Condoleezza Rice külügyminiszterét is meghaladta.
*
Wolfowitz védelme azt is hangsúlyozta, hogy a banknál más párok is dolgoznak együtt, az erre vonatkozó normák betartásával.
Az ügyet vizsgáló belső bizottság már hétfőn elmarasztalta Wolfowitzot, megállapítván: egyértelmű összeférhetetlenség áll fenn az ügyben, az elnök megsértette a bank etikai normáit. „Vezetői válság” van az intézménynél, és a Világbank jövője érdekében az igazgatótanácsnak minél gyorsabban rendezni kell a problémát – állították.
A lemondás előtt azzal nyílt meg az út, hogy a Fehér Ház meghátrált az európai érvekkel szemben. George W. Bush kelletlenül fogadta a lemondás hírét, és közölte, hamarosan megnevezi az utódjelöltet.
Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter a hír kapcsán bejelentette, azonnal egyeztetéseket kezd Wolfowitz lehetséges utódáról, hangsúlyozva, hogy meg kell őrizni a hagyományt, amely szerint a Világbank elnökét az amerikai kormány jelöli ki. A lemondást az egyetlen helyes lépésként üdvözlő német kormányzat is emellett foglal állást – mondta Thomas Steg szóvivő. Pénzügyi szakértők szerint mindazonáltal a júniusban posztjáról távozó brit miniszterelnök, Tony Blair is esélyes lehet a Világbank elnöki székére. Joe Stiglitz, a Világbank vezető közgazdásza ugyanakkor úgy vélte, a jelöltlistát olyannal kellene kezdeni, akinek valóban vannak tapasztalatai a fejlesztési együttműködés terén.
A lemondást ismertető nyilatkozatában az igazgatótanács arra a következtetésre jutott, hogy az ügy nyomán meg kell újítani a 185 tagú intézmény irányítását.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó