Most elfogadták Petrétei József lemondását

Tegnap lemondott Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter. Előzőleg a miniszterelnök bejelentette: mennie kell Bene László országos és Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitánynak. Az utóbbi napok botrányos rendőri bűncselekményeinek „áldozata” lesz Dobozi József, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat parancsnoka is.

Munkatársainktól
2007. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Benyújtotta tegnap felmentési kérelmét Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter, amit a miniszterelnök elfogadott. Gyurcsány Ferenc tegnap rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be azt is, hogy ugyancsak május 31-i hatállyal felmenti beosztásából Bene László országos rendőrfőkapitányt, és kezdeményezésére még a rendészeti miniszter ugyanezzel a nappal felmenti tisztségéből Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt is. Hozzátette, az arra illetékesek elfogadják Dobozi Józsefnek, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) parancsnokának felmentési kérelmét is.
Az országos rendőrfőkapitány helyére információink szerint jó esélye van Ármos Sándor Nógrád megyei főkapitánynak, Bánfi Ferencnek, az ORFK egykori közbiztonsági főigazgatójának, de a Népszabadság korábban megemlítette Halmosi Zsolt Hajdú-Bihar megyei főkapitány nevét is. Gergényi Péter posztjára a legtöbben Tóth Gábort, a budapesti rendőrfőkapitány jelenlegi bűnügyi helyettesét látják esélyesnek, de úgy tudjuk: felvetődött Juhász István gödöllői rendőrkapitány neve is.
Gyurcsány Ferenc magyarázata szerint a rendőrség ősszel meg tudta védeni az utcát, de nem maradt elég ereje megvédeni saját magát, a belső rendet, és az utóbbi időszak eseményei alkalmasak voltak a társadalmi közbizalom aláásására. A miniszterelnök közölte, nincs szándékában önálló rendészeti minisztériumot létrehozni, de a személyi döntéseken túl szabályozási és szervezeti kérdésekhez is hozzá kell nyúlni, a kormány rövidesen javaslatokat tesz.
Gyurcsány Ferenc már szombaton, az MSZP országos választmányának ülésén bejelentette: ahhoz, hogy helyreálljon a közbizalom a rendőrség iránt, távoznia kell posztjáról az országos és a budapesti főkapitánynak. A kormányfő-pártelnök akkor úgy fogalmazott: „Ahhoz, hogy a megbomlott közbizalom helyreálljon, többre van szükség, mint a konkrét esetekben érintettek felelősségre vonására. Ahhoz az szükséges, hogy távozzon posztjáról az országos és a budapesti főkapitány.” Gyurcsány Ferenc leszögezte, azok az ismertté vált cselekmények, amelyeket az utóbbi időszakban rendőrök követtek el, menthetetlenek, nincs mit magyarázni rajtuk. Kijelentette, mára már mindenki tudja, hogy a rendőrségnél valami nincs rendben, a testület elveszített valamit, amit a tavalyi őszi fővárosi zavargások sem tudtak elvenni. – A végén az emberek minden járőrtől meg az igazoltatástól is félni fognak. Olyan rendőrség kell, ami véd, nem olyan, amitől félni kell – mondta a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc megjegyezte: soha nem engedte, hogy méltatlan politikai támadások érjék a testületet. – A rendőrséget az ellenzék megalapozatlan, öncélú politikai támadásától meg tudom és meg fogom védeni, önmagától viszont nem tudom – fűzte hozzá.
Érdekes, hogy miközben a Fidesz frakcióvezetője, Navracsics Tibor már pénteken Petrétei, Bene és Gergényi azonnali távozását sürgette, akkor még egyikük sem akart lemondani. Sőt a Kormányszóvivői Iroda vezetője, Daróczi Dávid azt hangsúlyozta, hogy a miniszterelnöknek nincs szándékában átalakítani kormányát. Ehhez képest Gyurcsány tegnap mégis elfogadta Petrétei József rendészeti miniszter lemondását. Azonban nem ez az egyetlen ellentmondás a kormányfő viselkedésében. Gyurcsány Ferenc április 24-én még azt írta a rendőrnap alkalmából kiadott közleményében, hogy „a rendőrségtől ma már csak annak kell tartania, aki törvényt sértett vagy törvénysértésre készült”, illetve hogy a rendőrség „a törvénytisztelő, békeszerető polgárok természetes szövetségese”. Mint fogalmazott: „Ha bárki politikai indítékból és általánosságban támadja a rendőröket, az közvetve Magyarország alkotmányos rendjét, a demokráciát és valamennyiünk életének, vagyonának biztonságát fenyegeti.”

Botránykrónika. Tévéostrom: Tavaly szeptember 18–19-én 100-150 ember elfoglalta az MTV székházát, és több tucat rendőrt megsebesített. Miközben a tüntetők elfoglalták az épületet, a környező utcákban több száz rendőr figyelte tétlenül az eseményeket. Több vizsgálat is megállapította, hogy a rendőri vezetők súlyos szakmai mulasztásokat követtek el.
Bosszú: A tévészékház ostroma utáni napokban a rendőrség megpróbált revánsot venni sérült bajtársaiért, és brutális kegyetlenséggel lépett fel a kormány ellen tüntetőkkel, illetve sokszor vétlen járókelőkkel szemben. Utóbb kiderült, az őrizetbe vételek, letartóztatások 80 százaléka törvénysértő volt.
Október 23.: A Gergényi Péter vezette BRFK biztonsági műveleti területnek nyilvánította a Kossuth teret, és kitiltották onnan a megemlékezőket. A rendőrségi provokáció spontán megmozdulásokhoz vezetett, majd a hatóság a tüntetőket rászorította a Fidesz békés nagygyűléséről hazafelé tartó tömegre, és oszlatásba kezdett. Az eredmény: gumilövedékkel kilőtt szemek, agyba-főbe vert emberek, többtucatnyi őrizetbe vétel. A brutális fellépés nyomán senki nem mondott le, sőt Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt még ki is tüntette Demszky Gábor főpolgármester. A szeptember–októberi események miatt 39 rendőrt gyanúsított meg az ügyészség hivatali eljárásban elkövetett bántalmazás és testi sértés bűncselekményével, közülük tizenegy ellen már vádat is emeltek.
Nemi erőszak: Öt rendőr megerőszakolt egy 21 éves lányt a fővárosban május 4-én. A rebiszeseket szombaton előzetes letartóztatásba helyezték.
Széna téri tolvaj: A május 4-i Széna téri bankrablás és túszdráma helyszínelésén ténykedő rendőr százados ellopott 460 ezer forintot, amiért a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa első fokon egy év nyolc hónapi, négy évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, s mellékbüntetésként lefokozta.
Bűnszervezet: Múlt csütörtökön a Miskolci Nyomozó Ügyészség folytatólagosan elkövetett vesztegetés megalapozott gyanúja miatt nyomozást indított több rendőr ellen, miután az M3-as autópályán a hozzájuk tartozó területeken a baleset, műszaki meghibásodás miatt elszállítandó autók mentéséhez kizárólag bizonyos vállalkozók szolgáltatásait vették igénybe.
Vesztegetés: A Legfelsőbb Bíróság múlt pénteken jogerősen másfél évi, két évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte az egri rendőrkapitányság két járőrét vesztegetés és hivatali visszaélés bűncselekménye miatt.
Móri exrendőr: A rendőrség terrorelhárító szolgálata elfogta azt a 34 éves tatabányai férfit, aki a gyanú szerint több maroklőfegyvert és sorozatlövőt adott el a móri bankrablás egyik gyanúsítottjának. A férfiról kiderült, hogy korábban rendőr volt.

Morvai: Ősszel kellett volna. Örömteli, hogy a rendőrség felső vezetését és a rendészeti minisztert eltávolítják posztjáról, ugyanakkor a legfőbb felbujtó, az őszi tömeges rendőri brutalitások és önkényes őrizetbe vételek kiagyalója, Gyurcsány Ferenc még a helyén van. Az események betetőzését az jelentené, ha maga a miniszterelnök is lemondana – nyilatkozta lapunknak Morvai Krisztina, a Civil Jogász Bizottság társelnöke. Úgy vélte: teljesen logikátlan, hogy az őszi példátlan rendőri erőszakhullám nyomán, amikor a rendőrök kormányfelhatalmazás alapján cselekedtek, kitüntették Gergényi Pétert, most pedig őt és Bene Lászlót is elküldik, holott az utóbbi időszak – szintén rendkívül súlyos – bűncselekményeit egyes rendőrök követték el a saját szakállukra. Morvai Krisztina szerint a két eseménysorozat minőségileg más. Az ELTE büntetőjogásza emlékeztetett: szeptemberben Gyurcsány Ferenc példamutatónak nevezte a rendőri fellépést, vagyis irányítói jogkörében felbujtóként járt el az erőszakra és a törvénysértésekre, október 23-án pedig 16 embert vakítottak meg teljesen vagy részlegesen a rendőrségi gumilövedékek. Nem csoda, hogy azóta megindult a lejtőn a rendőrség, hiszen sokan azt hiszik az állományban, ha ősszel mindent megtehettek, és ezért még kitüntetést is lehetett kapni, akkor most miért ne lehetne – tette hozzá a Civil Jogász Bizottság társelnöke. Ez az eset komoly figyelmeztetés a kormánytagoknak, MSZP-s országgyűlési képviselőknek és a kormányfő bizalmasainak. Ők eddig támogatták Gyurcsányt ámokfutásában, és sérthetetlennek hitték magukat, de most láthatják: repülnek, ha főnökük így kívánja a bőrét menteni – fogalmazott Morvai Krisztina.

Előzetesben az erőszakoskodók. Harminc napra előzetes letartóztatásba helyezte a Pesti Központi Kerületi Bíróság azt az öt rendőrt, akiket egy 21 éves nő megerőszakolásával gyanúsítanak. A rendőrök védői fellebbeztek a döntés ellen. Soltészné Nagy Katalin ügyvéd elmondta: mind az öt rendőr tagadja a nemi erőszak vádját, de azt elismerik: igazoltatták a fiatal nőt május 4-én késő este. A Blikk értesülései szerint a nyomozó ügyészség két 24, két 33 és egy 34 éves rendőrt gyanúsít az ügyben. A lap úgy tudja, a két 24 évest gyanúsítják a nő megerőszakolásával, a három idősebbet pedig bűnsegédlettel. A két 24 éves rendőr közül az egyiknek két kisgyermeke van, és példás családapa hírében állt, a másik rendőr fiatal barátnőjével él. Közben szombaton bűncselekmény elkövetésekor értek tetten rendőröket a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kisvárdán. Négy embert vettek őrizetbe, közülük ketten rendőrök. A Független Hírügynökség híre szerint azonnali hatállyal megszüntették a rendőrök szolgálati viszonyát.

Szekeres: A honvédségnél rend van. A Magyar Honvédségben rend van, fegyelem és magas erkölcsi színvonal, a magyar katonák a társadalom elismert tagjai – mondta a honvédelmi miniszter a Városligetben. Szekeres Imre közölte: erős, jól szervezett a magyar haderő, amely biztosítja az ország szuverenitását, ha katasztrófa van, védi az emberek értékeit és életét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.