Nagy elődök nyomdokain

A második magyar űrhajós, az Amerikában élő Charles Simonyi lesz a híres princetoni kutatóintézet, az Institute for Advanced Study igazgatótanácsának elnöke. A szoftverfejlesztő mérnök 2008 októberétől áll az intézmény élére, ahol egykor Albert Einstein és Neumann János is dolgozott.

MN-összeállítás
2007. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Charles Simonyi, a világ ötödik űrturistája, egyben a második magyar űrhajós 2008 októberétől a New Jersey-i Princeton Egyetem mellett működő világhírű kutatóintézet, az Institute for Advanced Study (IAS) igazgatótanácsának elnöke lesz – adta hírül az Associated Press. Az 1930-ban alapított tudományos műhely rangját jól mutatja, hogy többek között ott dolgozott 1933-tól haláláig, 1955-ig Albert Einstein. Neumann János, az elektronikus számítógép egyik atyja 1931-től vendégtanár volt az IAS-ben, ahol harmincévesen az intézet (sőt az Egyesült Államok mind máig) legfiatalabb korában kinevezett professzora lett. Az 1957-ben elhunyt Neumann Einsteinhez hasonlóan 1955-ig volt az Institute for Advanced Study munkatársa.
Charles Simonyi az elnöki székben a Világbank korábbi vezetőjét, a 73 éves James D. Wolfensohnt váltja, aki 1986-tól töltötte be a pozíciót. Tisztét Simonyi érkezéséig ideiglenesen az IAS jelenlegi alelnöke, Martin L. Leibowitz tölti be.
Simonyi régóta kötődik az IAS-hez: már 1997 óta tagja a kutatóintézet igazgatótanácsának. A Microsoft Word és Excel programok kifejlesztésével világhírnevet és tekintélyes vagyont szerzett mérnök máris rekorder: ő támogatta az eddigi legnagyobb összeggel, 25 millió dollárral az intézményt. Az pénz nagy részét elméleti fizikai, illetve matematikai kutatásokra adta a milliárdos.
Mint arról beszámoltunk, Charles Simonyi a világ ötödik űrturistájaként múlt hónapban a kozmoszban járhatott. Április 7-én, Oleg Kotov és Fjodor Jurcsihin kozmonautákkal együtt hagyta el a Földet. Társai fél évig maradnak a Nemzetközi Űrállomáson, ahol a magyar származású mérnök – a Kazahsztánban uralkodó mostoha időjárás miatt – az eredetileg tervezettnél 24 órával több időt, tizennégy napot tölthetett el, 25 millió dollárért. Az űrturista április 21-én az amerikai Michael Lopez-Alegriával és az orosz mérnök Mihail Tyurinnal tért vissza a Földre egy orosz gyártmányú Szojuz TMA–9 űrhajó leszállóegységében. Simonyit Sólyom László köztársasági elnök Budapesten a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével tüntette ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.