Heiligendammban az előzetes tervekkel és várakozásokkal szemben egyre inkább a klímavédelem kerül a megbeszélések középpontjába, és azzal fenyeget, hogy az európaiak terveit mereven elutasító Egyesült Államok aláírása nélkül jön létre a zárónyilatkozat. Angela Merkel reményét, hogy a G8-államok megegyezésre jutnak a szén-dioxid-kibocsátás radikális szabályozásáról, James Connaughton, Bush elnök klímavédelmi megbízottja esélytelen célnak minősítette.
A német kancellár nem csak Washington merev elutasításával találja szemben magát. Sigmar Gabriel szövetségi környezetvédelmi miniszter elengedhetetlennek tartja, hogy Heiligendammban kötelező megegyezés szülessen. „Egy udvarias jegyzőkönyv helyett tényleges megegyezés szükséges” – mondta a kereszténydemokrata politikus. A vendéglátók összesen tizenegy téma megvitatását tervezik a Növekedés és felelősség címet viselő program során. Potsdamban tegnap a részt vevő államok külügyminiszterei igyekeztek előkészíteni többek között az izraeli–palesztin viszállyal és az iráni atomtervekkel foglalkozó tárgyalásokat.
A biztonsági intézkedések párhuzamosan haladnak a tüntetések részleteiről határozó bírósági eljárásokkal. A tiltakozó megmozdulások erőszakra hajló aktivistáinak várható akciói nehéz feladat elé állítják a bírákat, akik egyrészt garantálni akarják a gyülekezési szabadságot, de ugyanakkor kénytelenek figyelembe venni a rendőrségtől kapott figyelmeztetéseket is. A schwerini közigazgatási bíróság így engedélyezte a magas rangú vendégeket fogadó rostocki repülőtér közelében tervezett tüntetést, de egyben megtiltotta az oda vezető utak blokádját. A Balti-tenger menti üdülőhelyet tegnap hermetikusan lezárták. A két nappal ezelőtt Hamburgban lezajlott tüntetés kísérőjelenségei végleg megerősítették elhatározásukban a biztonsági erőket: „Nulla tolerancia a garázda elemekkel szemben.”

Ennyibe kerül a Velencei-tó az idén