Nyírmihálydi istenháza

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2007. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétezer lakosú község Nyírmihálydi a Debrecenből Mátészalkára vezető 471-es számú országút – és vasútvonal – mentén. Északnyugati határában található a Nyírség nevezetes „magaslata”, a Hoportyó nevű homokdomb, amely 183 méteres tengerszint feletti magasságával uralja a környező sík vidéket. Az 1372-ben Myhald alakban oklevélben felbukkanó települést alighanem templomának védőszentjéről, Szent Mihály főangyalról nevezték el.
A gyér forgalmú főút közelében szabadon álló, zsindelyfedelű templom négyfiókos, karcsú fatornyával olyan ünnepélyes, hogy megállítja egy tisztelgő pillanatra a felé közeledőt. Falának meleg sárga színét, a tavaszi gyep üde zöldjét és az ég májusi kékjét próbáljuk meg hozzáképzelni fekete-fehér képünkhöz! Az egyhajós, barokkos déli előcsarnokkal megtoldott épület az 1200-as évek közepén épült, a környéken megszokott módon, téglából. Kelet felé néző, szabálytalan patkóívű szentélyének falán három kicsiny, keskeny nyílású tölcséres ablak és farkasfogdíszes koronapárkány árulkodik Árpád-kori mivoltáról. Hajójának szintén félköríves ablakai már jóval tágasabbak, de még mindig a román stíluskorszak jegyeit viselik magukon. A XIV. és a XVI. század között többször átalakított, kibővített épület gótikus részleteiből alig láthatunk valamit, mert a török háborúk idején lerombolt templomot az 1700-as években megszaporodott lakosság csak a század legvégén építette újjá romjaiból, amikorra a faragott kődarabok nagyja már a lakóházak falait erősítette.
A nyírmihálydi református templom időszerű renoválását 1975-ben végezték, amikor a levert vakolat alól előkerültek a román kori ablakok, a szentélyből az északi sekrestyébe vezető, enyhén csúcsíves ajtónyílás, valamint az elbontott külső támpillérek alapjai. Az Országos Műemléki Felügyelőség által 1978-ban elvégzett tüzetes falkutatás során a hajó déli belső oldalán középkori falképtöredékekre is bukkantak. Legérdekesebb közülük az utolsó ítélet jelenete: szürkéskék színű ördögfigurákat látunk, akik az apokalipszis hírnökeiként nyargalnak lovukon a végítélet harsonáját fújva, alattuk az elkárhozottakat a pokol tüzébe hajigáló kollégájuk munkáját maga a sátán felügyeli. Az 1400-as években itt dolgozó, bizonyára messziről érkezett művész jól megrémiszthette a helybeli híveket kompozíciójával.
Miután a protestánsok használatba vették a tönkrement templomot, szokás szerint bemeszelték a régi freskókat, helyettük virágok rajzával, bibliaidézetekkel dekorálták a fehér falakat. Az új istentiszteleti rendnek megfelelővé alakították a belső teret. Az 1744-ben, majd 1762-ben kelt jegyzőkönyvek még romos állapotúnak írták le az épületet, a krónikák szerint csak 1793-ban fogtak hozzá egyházuk renoválásához a hívek. Ekkor azonban már tíz éve megvolt az épülettől nyugatra látható, kilenc oszlopon álló erkélyes harangláb – toronygombja zászlaján az 1782-es évszám jelzi elkészültét –, tehát a hajót abban az irányban csak pár méterrel lehetett megnyújtani. Emiatt mutat a tágas belső tér aránytalan formát, amin még az 1981-ben befejezett restaurálás sem segíthetett. Az akkori műemlék-tervezői ízlés szerint a toldás vonalát a déli fal teljes magasságában álló, hatalmas üvegfelülettel jelezték, ezt egy emberöltő alatt a helybeliek biztosan megszokták már, a messziről érkezőt azonban kissé megborzongtatja a látvány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.