Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter tegnapi közleményében leszögezi, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) által indított, a külső lehallgatás lehetőségét tisztázó vizsgálata lezárult, ezt a verziót a vizsgálat egyértelműen kizárta. – A felvétel nyilvánosságra kerülésének körülményeit a vizsgálat további szakaszában kell tisztázni – írta a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, aki azonban megjegyezte, a kormányfő 2006. május 26-án elmondott beszédének kiszivárogtatásáról az Élet és Irodalom című hetilapban vázolt lehetséges forgatókönyvek egyikét sem támasztották alá az eddigi eredmények.
A hetilap „Az őszödi Nagy Testvér” címen megjelent írása hosszas oknyomozó munka alapján nem zárja ki, hogy a beszédet Gyurcsány Ferenc MSZP-s belső ellenzéke hozta nyilvánosságra. A lap szerint a legbefolyásosabb csoport Kiss Péter jelenlegi szociális és munkaügyi miniszter körül szerveződött, de a párton belül számon tartják még a Szekeres Imre honvédelmi miniszter, Szili Katalin házelnök és Puch László pártpénztárnok által fémjelzett lobbicsoportokat is, akiknek politikai ambícióival kapcsolatba hozható lenne egy ilyen, a miniszterelnök megbuktatását célzó akció.
Kiss Péter az MTI-n keresztül közölte: „A lap »csúsztatásai« miatt, hogy nekem közöm lehetett az őszödi beszéd nyilvánosságra kerüléséhez, jogi úton veszek elégtételt, a feltételezést a leghatározottabban visszautasítom.”
A cikk szerint a kiszivárogtatás körülményeinek tisztázására az NBH és a Köztársasági Őrezred indított vizsgálatot, ennek eredményei szerint (legalábbis az ÉS úgy tudja) a frekvenciavizsgálat megállapította, hogy azonos rendszeren, vagyis az őszödi hangosítás kábelhálózatán, illetve keverőpultján keresztül készült a sajtóhoz kijuttatott anyag.
A kormányüdülőben három személy végezte a hangtechnikusi feladatokat, az MSZP két rendszeresített technikusa, N. György és É. György, valamint B. László, aki helybéliként ismeri a beépített csatlakozókat és a biztosítéktáblát. Utóbbit is alaposan kikérdezték a vizsgálat során, az idős embert ez nagyon megviselte, nem kívánt nyilatkozni a részletekről. A két fővárosi hangtechnikust pedig az őszödi rendezvény szervezésével megbízott, azóta már az MSZP pártigazgatójává előlépett Butor Klára tiltotta el a tájékoztatástól. A hangosítást Frenreisz Károly zenész vállalkozása, az Omega Trading Kft. végzi, ám a művész sem állt a sajtó elé az ügyben, csakúgy, mint Gál J. Zoltán. Figyelemre méltó körülmény azonban, hogy valamennyien a párt szolgálatában maradhattak. A lap úgy tudja, „a miniszterelnök határozott kérésére nem folytatják tovább” a vizsgálatot (ezt Szilvásy tegnap cáfolta, a szerk.), az ÉS szerint a szocialisták „mélyen őrzik az őszödi titkot”. Vezető, névtelenségét kérő MSZP-s informátorunk annyit mondott a cikk kapcsán: egy dologban biztosak lehetünk, ha belülről szivárogtatták ki a hanganyagot, az óriási hiba volt. A politikus azonban hangsúlyozta, mindez annyira régen történt, hogy már nem is téma a frakcióban.
Gyurcsány Ferenccel egyébként ezen a héten vettek fel az ATV-ben egy interjút, amit a napokban sugárzott is a tévécsatorna. Ebben a miniszterelnök kitér őszödi beszédére is, újfent elferdítve mindazt, amit ott mondott: „Mi vagyunk az első olyan kormány, nemzedék a rendszerváltás óta, amely nem azt mondja, hát majd egy kicsikét igazítunk, hanem azt mondjuk, hogy hazudtunk az elmúlt másfél évtizedben – mondtam Őszödön.” Hozzátette: „A hazugság a rendszer hazugsága volt, de gyerünk, megváltoztatni. Nagyon nehéz ez, na.” Ehhez képest köztudott, hiszen hangfelvétel is van róla, hogy a kormányfő szó szerint így szólt: „nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet”.
Az egy évvel ezelőtti balatonőszödi beszédet végighallgató több MSZP-s szerint saját párttársain bosszantotta fel magát a miniszterelnök, aki pár órával hírhedt szónoklata előtt még nyugodt bevezetőt mondott. Az Origónak nyilatkozó Géczi József Alajos (MSZP) első reakciója ez volt: „talán abba kellene ezt hagyni”.
Gyurcsány Ferenc beszédének semmi előjelét nem tapasztalták SZDSZ-es politikusok tavaly május 26-i velencei frakcióülésükön, amikor a miniszterelnök előbb velük egyeztetett a miniszterek számáról, majd azután vonult át az MSZP képviselőcsoportjához, a Balaton-parti kormányüdülőbe.
– Meggyőződésem, hogy Gyurcsány rögtönzött a szocialisták előtt, akik jóval felfokozottabb hangulatban várták a találkozást – közölte lapunkkal Demszky Gábor főpolgármester, aki egy évvel a történtek után sem bírálta az ott elhangzottak tartalmát vagy stílusát.
Bővebben nyilatkozott viszont két, neve elhallgatását kérő szabad demokrata politikus. Egyikük szerint az azóta történtek fényében is elképesztő a miniszterelnök tavaly szeptember 17-én nyilvánosságra került, válogatott trágársággal, káromkodással teletűzdelt beszéde. – Ezt még kocsmaasztal mellett sem engedhetné meg magának egy politikus, főként nem, ha az illető kormányfő – mondta az SZDSZ-frakció egyik tagja. A kisebbik kormánypárt egy másik képviselője úgy emlékszik: őket nem kellett meggyőzni semmiről, mert tisztában voltak az ország helyzetével, és azzal, hogy a választás után nem lehet semmiféle közérzetjavító intézkedést hozni. – Az adócsökkentés korábbi ígéretét, az erről szóló, múlt év elején elfogadott, majd a nyáron visszavont törvény körüli hercehurcát nem kommentálom – fogalmazott az SZDSZ-es politikus. Emlékezetes, az MSZP eredetileg közös frakcióülést szorgalmazott, ám a szabad demokraták elutasították a koalíciós partnerük kezdeményezését.

Ilyen volt az idei matekérettségi a tanár szemével