Pyrker János egri érsek, a mecénás

Kákonyi Péter
2007. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A JEL című spirituális és kulturális folyóirat Lovas Orsolya cikkével emlékezik Pyrker János Lászlóra (1772–1847), aki egri érsekként meghatározó szerepet játszott Heves megye székhelyének rendezésében, a nevezetes vár felújításában. Ha csak ennyit tett volna a Fejér megyei Lángon (ma Soponya) német családból született ciszterci szerzetes, ez is elég volna ahhoz, hogy emlékét ápoljuk. Ő azonban ennél sokkal többet tett, nemhiába tartják a magyar kultúra egyik legjelentősebb egyházi mecénásának.
Pyrker Székesfehérváron és Pécsett tanult, majd az ausztriai Lilienfeld kolostorában kezdte meg a szerzetesi életet. Időközben irodalmi ambícióinak is áldozott, német nyelvű eposzt írt V. Károly császárról, majd amikor a kolostor apátja lett 1812-ben, felújíttatta az épületegyüttest és zeneiskolát, valamint természetrajzi, továbbá ásványtani múzeumot alapított. 1818-ban szepességi püspök lett, és – saját jövedelméből – tanítóképzőt hozott létre. I. Ferenc császár 1820-ban velencei pátriárkává nevezte ki, s Itáliában töltött esztendei során hatalmas képzőművészeti gyűjteményre tett szert. Ezt a páratlan képgyűjteményt 1836-ban – már mint egri érsek – a Nemzeti Múzeumnak ajándékozta. Később ez a kollekció lett a Szépművészeti Múzeum alapgyűjteményének meghatározó része. A képek sorában többek között Corregio, Bellini, Giorgione, Tiepolo, Veronese és Memling művei kaptak helyet.
Pyrker Egerben – mint említettük – szorgalmazta a vár felújítását, de gyógyfürdőket, fogadókat és iskolákat is alapított. „A város szempontjából legfontosabb rendelkezése a mai klasszicista főszékesegyház építése volt, melynek tervezésére a Rómában tanult, általa a legnagyobbnak tartott Hild József építészt nyerte meg” – írja Lovas Orsolya. Ezenkívül létrehozta az egri Kaszinó Társaságot, megszervezte a bazilika zenekarát, támogatta a népoktatást, és elérte, hogy zsidók is letelepülhettek a városban.
Pyrker János László Mein Leben (Életem) című önéletírásában tekint vissza pályafutására. Teste – végrendeletének megfelelően – a lilienfeldi temetőben nyugszik a kolostor közelében, ahol papi hivatását kezdte, szíve viszont az egri katedrális kriptájában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.