Rakétapajzs: Varsó tisztázásra vár

Néhány hónapon belül megszülethet a megállapodás az Egyesült Államok által Lengyelországba telepítendő elfogórakétákról – jelentette ki Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszter-helyettes a Varsóban megrendezett kétoldalú tárgyalások után. Oroszország ezzel egy időben aszimmetrikus válaszra készül.

Munkatársunktól
2007. 05. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jól jelzi a tárgyalások előrehaladtát, hogy már a Lengyelországban állomásozó amerikai kiszolgáló személyzet jogállásáról egyeztettek a felek. Aleksander Szczyglo lengyel védelmi miniszter ugyanakkor azt mondta, országa addig nem kötelezi el magát a rakétapajzs mellett, amíg nem tisztáznak bizonyos kérdéseket. Lengyelország stratégiai biztosítékokat vár, és kérdés az is, hogy cseh felvetéshez hasonlóan Varsó igényel-e beleszólási szerepet is a rendszer irányításába. John Rood amerikai főtárgyaló, külügyi államtitkár-helyettes hangsúlyozta, Washington kész együttműködni Oroszországgal a kérdésben.
A rendszer másik eleme, a Csehországba telepítendő védelmi radar kapcsán Prága két hónapon belül saját szerződésváltozatot terjeszt elő, közölte a héten Tomás Pojar cseh külügyminiszter-helyettes. Prága szeretné, ha a védelmi rendszer a NATO égisze alatt valósulna meg. A NATO ugyanakkor az Egyesült Államokétól független rakétavédelmi rendszert tervez – jelentette be Jaap de Hoop Scheffer, az észak-atlanti szövetség főtitkára. A NATO tegnap Madeirán kezdődött parlamenti közgyűlésén José Lello elnök elismerte, Washington terve széles körű vitát keltett az atlanti szövetségen belül.
Moszkva folyamatosan bírálja a rakétapajzzsal kapcsolatos elképzeléseket. Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, a rendszer új fegyverkezési versenyt indíthat el a világban. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Bécsben az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet állandó tanácsa előtt rendkívüli értekezlet összehívását javasolta az európai hagyományos fegyverek korlátozásáról szóló szerződés (CFE) felülvizsgálatára. Oroszország felmondhatja ebben vállalt kötelezettségeit, ha a NATO-tagországok nem ratifikálják a CFE-dokumentumot. A NATO ezt attól teszi függővé, hogy Oroszország kivonja-e egységeit Grúziából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.