(Párizs)
Chirac 1995-ben került az elnöki székbe, követve az ötödik köztársaság eddigi egyetlen baloldali vezetőjét, Francois Mitterrandot. Chirac negyvenéves politikai pályafutása külföldön pozitívabb emlékeket hagy, mint a franciákban, akik azzal vádolják, hogy 1995-ös ígérete ellenére csak tovább nőtt a társadalmi egyenlőtlenség.
A leköszönt elnök kedden töltötte utolsó napját az Élysée-palotában, és ekkor intézett beszédet a franciákhoz. Ebben kiemelte, hogy az utóbbi években sikerült modernizálni az országot, és hangsúlyozta, hogy további sikerek érhetők el, ha az ország „tovább halad a megkezdett úton”. Elmondta, megtiszteltetés volt számára, hogy a franciákat szolgálhatta, ezt a „csodás nemzetet”, és kiemelte, mennyire büszke arra, hogy francia lehet. Mindemellett jókívánságait fejezte ki Sarkozynek, aki szerinte igen jó elnöke lesz az országnak.
Chirac már az éve eleje óta készült a hatalom átadására. Akkor döntött úgy, hogy nem indul újra egy harmadik mandátumért. Februárban kijelentette, hogy „van élet az Élysée után”, és tele van tervekkel. A „kultúrák párbeszédét” és a fenntartható fejlődést szeretné továbbra is szolgálni, elsősorban egy alapítvánnyal, mely a napokban lát világot. Mindemellett egy hónap múlva elveszíti mentességét, és felelnie kell a feltételezett fiktív munkahelyek ügyében, amiket a vád szerint akkor hozott létre, amikor Párizs polgármestere volt. Hétfőn Sarkozy lemondott az elnökségről azért, hogy „pártatlan legyen”, és hogy „minden franciához” tudjon szólni. Mindeközben a párt vezetését nem egyetlen személy, hanem „közösségi vezetés” fogja átvenni, hogy Sarkozy továbbra is kezében tudja tartani a fontos ügyeket.
Az elnöki hatalomátadásra tegnap a megszokott hagyomány szerint került sor. Chirac az Élysée-palotában várta 11 órakor Sarkozyt. Egy félórás négyszemközti beszélgetés után, mely során Chirac átadta utódjának a nukleáris kódokat, Sarkozy autójához kísérte Chiracot, aki elhagyta az Élysée-palotát. Sarkozyt ezután az alkotmánybíróság köztársasági elnökké nyilvánította, és kitüntette a köztársasági elnöki érdemrenddel. Az új elnököt 21 ágyúlövés köszöntötte.
Sürgős utazás. Nicolas Sarkozy kinevezése után repülőgépre ült, és Berlinbe utazott. Ott fogadta őt Angela Merkel német kancellár, akivel – mint az Európai Unió soros elnökének első emberével – az uniós alkotmány jövőjével kapcsolatos kérdéseket tekintette át.

Erős fordulat következik az időjárásban, kiadták a riasztást